Kenzo’dan Valentino’ya, Givenchy’den Dries Van Noten’a erkek koleksiyonlarının en son ve en heyecanlı durağı Paris.

Juun J. gibi perfeksiyonist alternatif tasarımcılardan Louis Vuitton, Hermes gibi dominant ve geleneksel markalara kadar çeşitli ve ilginç koleksiyonu peşpeşe görmek burada mümkün.

Maison Kitsune:

Modayı ciddiye almadığı halde son zamanların dahiyane markası ilan edilen Maison Kitsune’nin yeni koleksiyonu, Kitsune showroomunda Masaya Kitsune’nin anlatımıyla daha da ilginç bir hale geliyor. ‘‘Modayı çok da abartmaya gerek yok, sonuçta üzerimize giymek isteyeceğimiz, gömlek ve pantolon yapıyoruz. Giymeyi en çok tercih ettiğimiz parçalara konfor kadar neşe katmakta da sakınca görmüyoruz’’ diyor Kitsune.

 

***

Dries Van Noten:

Diğerlerinin aksine sportif giyim tavrından biraz bıkmış olan Dries, tamamıyla yeni bir erkek silueti yaratmanın peşinde, Rudolf Nureyev’in etkisinde bir koleksiyonla podyumdaydı. Bir dansçının bedenindeymiş gibi sergilenen tüm koleksiyon ahenkle hareket eden kumaşlardan tasarlanmış. Terzilik bulaşmış pijama takımları, geniş gömlek ve şortlar, işlemeli ceketler koleksiyonun en dikkat çeken parçaları.

 

*** 

Maison Martin Margiela:

Markanın nadide konseptini takip eden tavrı her defilede giriş kapısından itibaren kendini gösterir. Laboratuvar önlüklerini giymiş PR ekibi, sergi salonu düzenindeki defile alanı şahsına munhasır Maison Martin Margiela’nın klasikleridir.

2015 yazı için ilk göze çarpan detaylarsa beyaz bir paraşüt kumaş, gevşek formlar ve artizanal bir tavır.

Vücut üzerinde dövmeleri andıran, transparan üzerine patchwork olarak işlenmiş ağır payet ve boncukların altına paraşüt kumaşlardan pantolonlar oldukça beklenmedik bir Margiela görüntüsü olsa da aynı paraşüt kumaştan tekno trençkotlar, yalın gömlekler markanın karakteristik parçaları olarak defilede yerini aldı.

 

***

 Givenchy

Ricardo Tisci’nin her sezon farklı bir anlam yüklediği dairesel podyumunun tam ortasında bu kez dört koltuklu bir Cessna uçak asılıydı. Dört yöne parçalanmış bu uçak Hollandalı sanatçı Paul Veroude’un Givenchy için 1 aya yakın bir sürede hazırladığı bir enstalasyon.

Modellerin çoğu sartoryel ve militer formlu giysilerle enstelasyonun çevresinde yürüdüler. Bu formları giymeyen azınlıktaki modeller ise Adriana Lima, Candice Swanepoel, Isabelli Fontana ve Irina Shayk gibi sürpriz isimlerdi.

 

***

Kenzo

Bir çembere dizili bir dolu mini eyfel kuleciği bir davetiye olursa, izleyicileri beklentisi de büyük olabilir. Kaldı ki defile yeri olarak belirtilen adres de Alexander 3 köprüsü olunca, beklenti ve merak daha da artabilir.

Her sezon şaşırtabilen Kenzo, 2015 yazı için de yine bambaşka bir senaryo ile çıktı karşımıza. Yağmurlu bir sabahta, tüm modellerin köprünün üzerinden geçerek ve merdivenlerden aşağı nehir kenarında  onları izleyenlerin önünde bir tur yürüyerek yaptıkları şov her zamanki gibi ayakta alkışlandı. Pudra renkler, neopren kumaşlar, geometric aksesuarlar, puslu ve yağmurlu bir havada masalımsı bir etki yarattı.