Uzay yolculukları tarihinde dün yeni bir sayfa açıldı. SpaceX, dünyanın en büyük ve en güçlü roketi Falcon Heavy’yi başarılı bir şekilde fırlatmayı ve ve taşıdığı kargoyu Mars yörüngesine doğru göndermeyi başardı.

Türkiye saatiyle dün gece yarısına doğru gerçekleşen fırlatma, SpaceX’in Webcast platformu üzerinden canlı olarak yayınlandı. Toplam ağırlığı; yolcu, bagaj ve yakıtla dolu bir Boeing 737’ye eş olan Falcon Heavy, 18 yolcu uçağına eş bir güçle Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden başarılı bir şekilde kalktı. 2 dakika 30 saniyelik yolculuğun ardından roketin iki yanında bulunan fırlatıcılar ana üniteden ayrıldı ve dünyaya dönüş manevrası yapmaya başladı.

Bir süre sonra, her iki roket de başarılı bir şekilde uzay üssündeki iki ayrı platforma aynı anda iniş gerçekleştirdi. Bu esnada SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın özel izinle uzaya gönderdiği Tesla Roadster’ını taşıyan ünitenin de koruyucu kalkanı ayrıldı ve hem otomobil hem de direksiyon koltuğundaki Starman, David Bowie eşliğinde Mars’a doğru uzun ve manzaralı yolculuğuna başladı.

Test uçuşundaki tek sorun, kargo ünitesini taşıyan ana fırlatıcının okyanus ortasındaki Drone Ship’e inişini başarılı bir şekilde gerçekleştirememesi oldu. Bununla ilgili olarak ilk saatlerde detaylı açıklama yapılmadı, ancak kargonun sağ salim gönderilmiş olması, bu sorunun göz ardı edilmesine yardımcı oldu.

SPACEMEN VE TESLA ROADSTER MARS’A GİDİYOR! 🎥

Yolculuk epey uzun sürecek ama dilerseniz Starman’e uzay boşluğunda yol alırken eşlik edebilirsiniz!