Spor giyimin önde gelen markalarından Nike, hem farklılıkların farkında olduğunu göstermek hem de potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için “Pro Hijab” adını verdiği yeni sportif baş örtüsünü tanıttı. Müslüman kadın atletler için tasarlanan Pro Hijab; hafif, esnek, konforlu ve nefes alabilen yapısıyla sporcuların performansına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

ph3

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk kadın buz patencisi Zahra Lari, Dubai’de yaşayan koşucu ve triatlet Manal Rostom ve yine BAE’den Olimpik halterci Amna Al Haddad, üretim sürecinin başından bu yana Pro Hijab’ı test ediyor. Ürünün tanıtım fotoğraflarında yine aynı sporcular yer alıyor.

ph8

Rostom, Pro Hijab’la tanışmadan önce, Kuveyt’ten satın aldığı polyester ve pamuk karışımı iki parçalı baş örtüsünü kullandığını söylüyor. Genç sporcu, pamuğun dış mekanda antrenman yaparken ya da uzun mesafe koşarken fazlasıyla rahatsızlık verdiğini belirtiyor. Bilhassa kendi yaşadığı gibi sıcak ülkelerde bunun daha da büyük bir sorun olduğunu dile getiriyor.

ph6

Orta Doğu coğrafyasında son yıllarda kendini göstermeye başlayan kadın sporcular, Nike’ın da aralarında bulunduğu markaların dikkatinden kaçmıyor. Reklam ve pazarlama kampanyalarıyla kadınların hayata daha çok dahil olması ve spora daha çok ilgi göstermesi hedefleniyor.

ph4

Bu gelişmelere rağmen kimi spor dallarında baş örtüsü yasağı devam ediyor. FIFA’nın 2014 yılında serbest bıraktığı “dini başlıklar” basketbol organizasyonu FIBA’da halen yasaklı. Serbest bırakılmasına yönelik oylamanın önümüzdeki mayıs ayı içinde yapılması öngörülüyor.

Nike’ın İlkbahar 2018 koleksiyonuna dahil ettiği ve önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak Pro Hijas’ın fiyatının 35 dolar seviyesinde olması bekleniyor.