Emlak ofisi CityRealty, New York silüetinin 2020’deki muhtemel görüntüsünün nasıl olacağına dair yeni görseller yayınladı. Önümüzdeki dört yıl içinde tamamlanması planlanan yüksek yapıların yer aldığı görseller, mevcut şehir planına ve yayınlanan gelişim raporuna uygun olarak hazırlandı.

nyc2

New York’un emlak ve inşaat projelerini bir araya getiren rapora göre yalnızca birkaç firma çatı katı dairelerinin fiyatı 100 milyon dolarlara ulaşan dev gökdelenler inşa ediyor lakin apartman komplekslerinin sayısı hızla artıyor. İnşaatına başlanan ya da projelendirilen 92 komplekste toplam 8 bin daire yer alacak. Fiyatları yüksek olacak bu daireler 2019’a kadar yaklaşık 30 milyar dolarlık bir satış hacmini beraberinde getirecek.

nyc3

 

Rafael Viñoly, Herzog & de Meuron ve Christian de Portzamparc gibi prestijli mimarların yeni yapılar tasarladığı şehirde yeni yapılaşma genelde merkezde yoğunlaşıyor. Wall Street’in de içinde bulunduğu finans bölgesi de toplam 1.250 konuta varan bir dönüşüm içinde.

nyc4

Jean Nouvel imzalı 320 metrelik gökdelen şehrin en özel binalarından biri olmaya aday. Ortalama daire fiyatı 12,7 milyon dolar seviyesinde olan ve inşaatına geçtiğimiz yıl başlanan binanın satıştan elde edeceği gelirin yaklaşık 2,1 milyar dolar olacağı öngörülüyor.