New York silüetini eşsiz yapan binaları şimdiye kadar sayısız filmde izledik, grafik tasarım olarak onlarca alanda kullanıldığını gördük. İngiliz mimarlar Ian Flood ve Chris Prosser ise eşi benzeri olmayan bu şehrin silüetini bir satranç tahtası üzerinde bir araya getirdi.
satranc3

Satranç taşlarını temsil etmesi için hem tarihi hem de modern binaları seçen ikili, şu anda Kickstarter’dan fon topluyor. Piyonlar yerine klasik New York evlerini koyan ikili, kale için Guggenheim Museum’u seçmiş. Şah olarak Dünya Ticaret Merkezi’nin kulelerinden biri, at olarak Flatiron, vezir olarak Empire State ve fil olarak da Chrysler binası tercih edilmiş.

satranc2
Satranç taşlarını 3D baskı yöntemiyle üreten tasarımcılar taşların merkezine metal ağırlıklar yerleştirdiklerini ve oyuncular için istenen ağırlığı bu şekilde sağladıklarını ifade ediyor. Satranç tahtası için ise kullanıcılara, ahşap ve mermer gibi farklı seçenekler sunuluyor. Satranç seti ile birlikte taşların hangi binaları temsil ettiği ve bu yapıların tarihiyle ilgili kısa bilgiler içeren bir de doküman geliyor.

Erken davrananlar 90 dolarlık siparişini hemen geçebilirken ahşap satranç tahtalı set isteyenlerin 168 dolar; mermer set isteyenlerin ise 245 dolar destekte bulunması gerekiyor. Proje başarıya ulaşırsa verilen siparişlerin eylül ayında teslim edileceği belirtiliyor.