Nintendo‘nun oyun sektörüne yeni bir soluk getirme iddiasındaki sistemi Switch resmi olarak tanıtıldı. 3 Mart’ta yurt dışında satışa sunulacak olan hibrit konsolun fiyatı 299 dolar olacak ve cihazla birlikte birçok yeni oyun da yayınlanacak.

ns2

Bir tablet, bir dock ünitesi, Joy-Con adını taşıyan oyun kumandaları ve bu kumandaları geleneksel konsollardan alışık olduğumuz tarza dönüştüren bir başka aparatla gelen set, hem televizyonda hem de mobil olarak oyun oynamaya imkanı veriyor.

ns3

Eğer Switch adını taşıyan “tablet”i dock ünitesine sabitler ve bu üniteyi de HDMI üzerinden televizyona bağlarsanız oyun keyfini büyük ekrana taşıyabiliyorsunuz. Bu kullanımdayken, oyun kumandalarını ister Joy-Con aparatına yerleştirerek isterseniz de her iki elinize alarak oyun oynayabiliyorsunuz. Tableti dock’tan çıkardığınızda ise kumandaları tabletin yanlarındaki kızaklı alana yerleştirmeniz yeterli. Artık oyun oynamak için televizyona ihtiyacınız yok.

Switch sahibi arkadaşlarınızla aynı televizyonu paylaşarak bir oyun oynayabilir, diğer oyuncularla internet üzerinden kapışabilir ya da birkaç arkadaş bir araya gelerek aynı oyunu kendi Switch’leriniz üzerinden oynayabilirsiniz.

ns4

Switch’in 6,2 inç büyüklüğünde ve 1280×720 piksel çözünürlüğünde bir ekranı bulunuyor. 32 GB’lık dahilii hafızası microSD hafıza kartlarıyla artırılabiliyor. USB-C yuvasından şarj olan ve tam dolu pille 6 saatin üzerinde oyun oynanabilen cihazın bu şarj değeri oynanan oyuna göre değişiklik gösteriyor. Nintendo’nun verilerine göre The Legend of Zelda: Breath of the Wild oynarken şarj ancak 3 saat kadar dayanıyor.

Switch oyunlarından birkaçının fragmanını hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

VİDEO