Mobil teknolojiyle yakından ilgilenenlerin favori etkinliği, hafta sonu itibarıyla başladı. Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi, her yıl olduğu gibi bu yıl da üreticiden distribütöre, servis sağlayıcıdan pazarlamacıya, tasarımcıdan mühendise kadar herkesi bir araya getirdi. Samsung, Huawei, Lenovo, LG ve daha pek çok üreticinin en son yeniliklerini tüketiciyle buluşturduğu kongrede en çok ilgi gören cihaz ise Nokia’nın Matrix telefonu olarak bildiğimiz modelinin dönüşü oldu.

Nokia markasının şu anki sahibi HMD Global, 20 yıl öncesinden tanıdığımız bir telefonu geri getirerek, resmen diğer tüm üreticilerden rol çaldı. Kızaklı kapak modeliyle zamanının ilgi çekici modellerinden olan Nokia 8110, Matrix serisi sayesinde bilinirliğini farklı bir boyuta taşımıştı. HMD Global, geçen yıllarda Nokia 3310’u da akıllı telefon çağına uydurmuş şekilde yeniden piyasaya sürmüştü.

Diğer taraftan Nokia 8110, Nokia 3310 örneğindeki gibi eski modelin bire bir kopyası halinde üretilmiş bir telefon değil. 4G destekli olduğu belirtilen ve elbette gerçek 8110’dan biraz daha kompakt olan 8110 Reloaded, aynı kavisli tasarımı koruyor. 2,4 inçlik 320×240 piksel çözünürlüklü ekranı bulunan telefon, Firefox OS’ten devşirilmiş KaiOS adlı bir işletim sistemiyle çalışıyor. İçinde meşhur “yılan” oyununun dahi yüklü olduğu telefonda, 512 MB RAM’in yanı sıra Qualcomm 205 işlemci ve 2 megapiksellik bir mevcut. Diğer cihazlar için 4G modem olarak kullanılabilen ve bu anlamda son derece fonksiyonel olduğu anlaşılan Nokia 8110’un tek şarjla 25 günlük bekleme süresine sahip olduğu ifade ediliyor. Yeni 8110’un, siyah ve beyaz renk seçenekleriyle 79 euro fiyattan satışa sunulması bekleniyor.