Gemiciliğin en önemli ticari faaliyetlerden biri olduğu Norveç, dünyanın ilk gemi tünelinin inşası için hazırlıklara başladı. Hükümetten onay alan Stad Gemi Tüneli 1,7 km uzunluğunda, 37 metre yüksekliğinde ve 26,5 metre genişliğinde olacak. Her şey yolunda giderse çalışmalar 2018’de başlayacak.

nor2

Kuzey Denizi ve Norveç Denizi’nin buluştuğu Stadhavet Denizi’ne inşa edilecek tünel, zaman tasarrufundan ziyade, gemilerin bu bölgeden güvenli bir şekilde geçiş yapabilmerini amaçlıyor. Gemiler için dünyanın en tehlikeli denizlerinden biri olarak kabul edilen Stadhavet’de yılın ortalama 100 günü şiddetli rüzgar ve dev dalgaların eksik olmadığı fırtınalar görülüyor.

nor3

İlk gemi tüneli unvanını taşıyacak dev proje için patlamalarla 7,5 milyon ton taş çıkarılacak. Bergen ve Alesund arasında kalan Teigen ve Berstad kasabaları tünele en yakın yerleşim yerleri olacak. Norveçli yetkililerin açıklamalarına göre inşaat yaklaşık 4 yıl sürücek ancak projenin tam anlamıyla tamamlanması 12 yılı bulacak. Dolayısıyla tünelden ilk gemi geçişi en erken 2029’da gerçekleşecek.

nor4

Stad Gemi Tüneli’nin, üzerine kurulacak köprülerle yerli ve yabancı turistleri çekecek bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi de planlanıyor.

nor5

Tünel inşaatında dünyanın en önde gelen ülkesi olarak kabul edilen Norveç’in rekortmen yapıları arasında Bergen şehrinin hemen kuzey doğusundaki 24,5 km’lik dünyanın en uzun karayolu tüneli olan Laerdal da bulunuyor.