Paralel evrene açılan bir geçit gibi görünen dünyanın en “karanlık” binası, 2018 Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı PyeongChang’daki spor tesisleri arasında adeta bir kara delik gibi görünüyor.

Üç yıl önce Surrey NanoSystems tarafından geliştirilen dünyanın en karanlık maddesi Vantablack, Vantablack Vbx2 formunda bir boya olarak yeniden tasarlandı ve İngiliz mimar Asif Khan’ın imzasını taşıyan bu binanın insan gözünü rahatsız edici siyahlığı da buradan geliyor.


Güney Kore’nin ev sahipliği yaptığı Kış Olimpiyatları, 9 Şubat Cuma itibarıyla başlıyor. Sporcular altın, gümüş ve bronz madalya için birbirleriyle sıkı bir mücadeleye girecek olsa da, Olimpiyatların başlangıcı vesilesiyle açılışı yapılan simsiyah bir bina, en az bu mücadele kadar ilgi çekiyor. Londra merkezli mimarlık ofisi Asif Khan’ın Hyundai iş birliği ile hayata geçirdiği projenin bir parçası olan yapının dışındaki kaplama VantaBlack Vbx2’nin özelliği, ışığın yüzde 99,96’sını emmesi. Binanın, kıvrımlı bir yüzeye sahip olmasına rağmen dümdüz duvarları varmış gibi görünerek ziyaretçilerin algısını yanıltmasının sebebi de bu.

Üzerine yansıyan tüm ışığı emdiği için bakıldığında sonsuz bir boşluk gibi görünen binanın içi ise tamamen farklı bir konsept. Dışarıdan, üzerinde yıldızların parladığı, uzaya açılan bir pencere izlenimi uyandıran binanın bembeyaz tasarlanan iç bölümünde, ziyaretçiler, incecik kanallardan büyülü bir ahenkle geçen ve sonunda büyük bir havuza dökülen 25 bin su damlasının arasından geçiyor. İşte projenin Hyundai’yi ilgilendiren kısmı da burası çünkü binanın iç mekanındaki bu kurulumun, Hyundai’nin hidrojen yakıt hücreli aracından esinlenen bir tasarım olduğu belirtiliyor.

Dünyanın 2014’te tanıştığı dünyanın en karanlık maddesi Vantablack’in yüzeyleri kaplayabilecek nitelikteki bir versiyonu olan Vantablack Vbx2’nin ticari bir ürün olmayacağı ifade ediliyor. Surrey Nanosystems’in yöneticilerinden Ben Jensen, bu kaplamanın sadece kendileri tarafından eğitilmiş uzmanlar tarafından özel bir teknik kullanılarak uygulanabileceğinin altını çiziyor.

Khan’ın simsiyah renkli mimari çalışması, 9 Şubat’taki açılış seromonisiyle birlikte ziyarete açılacak.