ABD’nin en sevilen televizyon yüzlerinden Oprah Winfrey, Altın Küre Ödülleri’nde yaptığı unutulmaz konuşmayla bir anda ilgi odağı haline geldi. Ve bu konuşma sonrası, 2020 yılında yapılacak seçimlerde başkan adayı olacağı / olması gerektiği yönünde farklı çevrelerce yapılan açıklamalar bir hayli arttı. Tüm dünyanın Trump’tan kurtulma yönündeki isteğinin yüzü olan Oprah, haftalar sonra konuyla ilgili açıklama yaptı ve başkanlığa aday olmak gibi düşüncesi olmadığını söyledi.

Geride bıraktığımız haftalarda, partneri Stedman Graham ve en yakın arkadaşı Gayle King, Oprah’ın adaylığına ilişkin yorumlarda bulunmuş ve bu yorumlar ABD gündemini meşgul etmişti. Öyle ki ABD’nin mevcut başkanı Donald Trump dahi Oprah’ın adaylığıyla ilgili yorum yapmıştı. Trump, Oprah’ı yakından tanıdığını ve başkan adayı olmayacağını, olursa da ona karşı galip gelebileceğini söylemişti.

Oprah, InStyle dergisine verdiği röportajda “Oprah 2020” kampanyasıyla ilgili soruya, “Neyi yapıp neyi yapamacağımı biliyorum. Ve bu (adaylık) benim ilgimi çekmiyor. Buna uygun bir DNA’ya sahip değilim.” yanıtını verdi. Altın Kürelerde Cecil B. DeMille özel ödülünü alan yıldız, kendisini, en az kendisi kadar iyi tanıdığını söylediği arkadaşı Gayle’in karşılaştığı insanların başkan adaylığı olasılığıyla ilgili yorumlarını sık sık duyduğunu ama ilgilenmediğini belirtti.