NASA’nın bugün düzenlenen basın toplantısında Spitzer Uzay Teleskobu aracılığıyla, yalnızca 40 ışık yılı uzakta, Dünya’ya yakın büyüklükte 7 yeni gezegen bulunduğu duyuruldu. Açıklamanın en heyecan veren yanı ise bu gezegenlerden üçünün Goldilocks Bölgesi olarak anılan insan yaşamına elverişli alan içinde olması oldu.

Yeni keşfedilen sisteme Şili’de bulunan Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope adlı teleskoba atfen Trappist-1 adı verildi. Şimdiye dek keşfedilen güneş sistemleri içinde birbirine yakın boyutlarda 7 gezegene sahip olmasıyla bir ilk olma özelliği taşıyan yeni sistemde, NASA’nın öngörülerine göre su olması da mümkün.

trap

Aquarius sistemi içinde yer alan Trappist-1, Dünya’dan yaklaşık 40 ışık yılı yani 378 trilyon km uzakta. Bizim sistemimizin ana enerji kaynağı Güneş’ten çok daha küçük ve ondan çok daha soluk bir yıldızın etrafında dönen gezegenlerin en içeride olanı yörünge etrafındaki turunu 1,5 günde tamamlıyor. Onu takip eden gezegende bu süre 2,4 güne çıkarken, en uzaktaki gezegen 12 günde yıldızın etrafında dolaşıyor. Yörüngelerin birbirine olan yakınlığı, sistem içindeki gezegenlerden bir diğerine bakıldığında coğrafi formların görülebilmesini de mümkün kılıyor. Trappist-1’in ana yıldızının zayıflığı, gezegenlerin ona yakın olmasına rağmen üzerinde su bulunabilmesine imkan tanıyor.

trap2

NASA yetkililerinden Thomas Zurbuchen, devrim niteliğindeki gelişmeyi insan yaşamına elverişli bir gezegen bulma arayışındaki önemli bir adım olarak tanımlıyor.

🎥 VİDEO