Pekin’deki Çin Bilim Akademisi’nden bilim insanlarının gelecek vizyonunda I Plane ismini verdikleri tasarımlarıyla ticari uçuşlara yeni bir standart getirebilmek var. Dört kanatlı bir tasarım olan bu yeni jetin, bugün itibarıyla 14 saat olan Çin – New York seferini, iki saatte tamamlayabileceği ifade ediliyor.

Science China Physics, Mechanics & Astronomy adlı yayında kendine yer bulan çalışmada tanıtılan I Plane, sesten beş kat daha yüksek hızda seyredebiliyor. I Plane ismini almasının sebebi ise karşıdan bakıldığında büyük ı harfine benziyor olması. Rüzgar tüneli testlerinin tamamlandığı belirtilen I Plane, Mach 5 ile Mach 7 arasındaki hızlara çıkabiliyor. Bu sayede I Plane, Çin’den New York’a kadar olan mesafeyi yalnızca birkaç saat içinde katedebilecek.

Henüz tasarım aşamasında olsa da hipersonik uçuş fikri, havacılık endüstrisinin her zaman için ilgisini çeken konular arasında yer alıyor. Hem Boeing hem de Lockheed Martin gibi şirketler, ses hızından yüksek hızda uçuşlar için planlama ve geliştirme aşamasında olduklarını belirtiyor. Virgin şirketler grubunun CEO’su Richard Branson’ın iş birliği içinde olduğu şirketlerden olan Boom Technology de süpersonik jetlerle ilgili çalışmalar yaptığını dile getiriyor.

Öte yandan, I Plane’in geliştirilmesi, Çin’in hipersonik uçuş yarışında liderliği elinde bulundurmayı ne kadar istediğini de gösteriyor. Çinli araştırmacıların üzerinde çalıştığı bir sonraki projenin, Mach 36’ya ulaşan hızları test etmeyi mümkün kılan bir rüzgar tüneli yapmak olduğu belirtiliyor. Belki çok kısa vadede tamamlanmayacaktır fakat, belli ki sıkıcı uçak yolculuklarının süre olarak kısalmasına çok da uzun bir zaman yok. Hipersonik uçuşlar artık sıklıkla dile getiriliyor. Bundan sonrasını, kimin teknolojiyi daha etkili olarak kullanabileceği belirleyecek.