m7GgjTOft-Y

Londra’nın en simgesel yerlerinden biri olan Piccadilly Circus’un meşhur billboard’ları yenileniyor. Onlarca yıldır birçok dev markanın reklamlarına ev sahipliği yapan billboard’lar yaş grubu, cinsiyet ve hatta duygu analizi yapabilecek şekilde akıllanıyor.

Ve pek tabii bu “akıllanma”, kişisel mahremiyetin ihlaline sebebiyet vereceği gerekçesiyle son günlerde İngiltere’de tartışılıyor. Ticari mülk yönetimi şirketi Landsec tarafından yenilenen ve akla Orwell tasarımı bir dünya getiren billboard’ların yapabildikleri, tasarımcı şirkete göre oldukça masum. Ancak “sosyal dinleme” adıyla tanıtılan teknolojinin meydanda bulunan kişileri detaylı bir şekilde analiz edebilecek olması, şirketin öne sürdüğü argümanın pek de inandırıcı olmadığını ispatlıyor.

Hiçbir kişisel veri toplamayacağı şirket temsilcisi tarafından da belirtilen sistem, insanların yüzlerini tarayacak ve duygu durumlarını analiz ederek, uygun reklamları görüntüleyecek. Hatta akan ya da duran trafikteki araçlara göre de yayınladığı reklamları değiştirebilecek. Dev billboard, ücretsiz Wi-Fi bağlantısı da sunacak.

Yaklaşık dört tenis kortu büyüklüğünde olan ve 281 trilyonun üzerinde renk verebilen sistem bu ayın sonlarına doğru kullanılmaya başlayacak.