Neil Young’ın geliştirdiği müzik çalar PonoPlayer, Kickstarter’da topladığı 6.2 milyon dolarlık bağışla rekor kırdı. Young hedefini 900 bin dolar olarak belirlemişti.

Kanadalı müzisyen Neil Young, mümkün olan en yüksek kalitede müzik dinlenebilmesini sağlayan uzun soluklu projesi PonoPlayer’ı seri üretime geçirmeye hazırlanıyor.

Projeye kaynak yaratmak için kamu destekli fon biriktirme yöntemi Kickstarter’ı seçen Young, topladığı 6.2 milyon dolarla önceden belirlediği 900 bin dolarlık hedefi çoktan aştı. Ünlü müzisyenin projesinin ulaştığı 6.2 milyon dolarlık rakam, Kickstarter tarihine de akıllı saat Pebble (10.3 milyon dolar) ve oyun konsolu Ouya’dan (8.6 milyon dolar) sonra en fazla bağış toplayan üçüncü proje olarak geçmiş durumda.

Kampanya döneminde Elton John, Arcade Fire, Dave Matthews ve Dave Grohl gibi isimlerden destek gören 68 yaşındaki Kanadalı efsane, Kickstarter sürecini şu ifadelerle anlatıyor:

PonoPlayer’ın aldığı geri dönüş beni şaşırtmadı aslında. İnsanların müziğin gerçek sesini dinlemeye ihtiyacı var. Ben de müzisyen kimliğimle bu devrime vesile olabildiğim için mutluyum. Projeyi destekleyen herkese sonsuz teşekkür ederim.”

Hawaii dilinde ‘dürüst’ anlamına gelen Pono, parlak renkli üçgen prizma tasarımına sahip portatif bir müzik çalar. Neil Young, projesini kamuoyuyla ilk kez paylaştığı 2012 yılında Kickstarter kullanmadan 500 bin dolar toplamış ve bu parayla cihazın prototipini ortaya çıkarmıştı.

128GB’lık hafızasında yüksek kalitede sıkıştırılmış 1000 ila 2000 aralığında şarkı depolayabilen PonoPlayer için 399 dolardan ön sipariş vermek mümkün.