Spor otomobil denince akla gelen ilk markalardan biri olan Porsche, dün yaptığı açıklamayla, hibrit ve tamamıyla elektrikli araçların üretimi ve geliştirilmesi için 2022 yılına kadar 6 milyar euro’luk yatırım yapacağını duyurdu. 2015 yılında tanıtılan elektrikli Porsche Mission E konsepti üzerine geliştirilen elektrikli otomobilini önümüzdeki yıl satışa sunmayı planlayan firma, aynı platformda farklı araçlar da geliştirecek.

Porsche Misson E

Volkswagen grubunun bünyesinde bulunan Alman üretici, iki katına çıkardığı yatırım bütçesini yeni teknolojilere, şarj altyapısına ve uzun dönem kiralamalar gibi seçenekleri teknolojiyle buluşturan “smart mobilitiy”ye harcayacak.

TESLA MODEL S’İN RAKİBİ: MISSION E

6 milyar dolarlık paranın büyük bir kısmı ise Porsche’nin ilk elektrikli konsepti olan Mission E’nin geliştirilmesi için harcanacak. Bu doğrultuda, Zuffenhausen’da bulunan montaj tesisine de eklentiler yapılacak. Marka, daha önce yaptığı açıklamayla önümüzdeki yıl yollarda olması planlanan otomobilin 0’dan 100’e 3,5 saniyede çıkacağını ve menzilinin 500 km olacağını söylemişti. Şarj ağı için de çalışmalar yürüten Porsche, Mission E’nin 15 dakika gibi bir sürede yüzde 80 şarj olacağını da belirtmişti.