Yapay zekanın gelişimi yüzünden bazı mesleklerin tehlikede olduğu son dönemde sıklıkla dile getiriliyor fakat robotların orkestra şeflerini de işinden edeceğini düşünemezdik. Geçtiğimiz günlerde İtalya’da gerçekleşen bir konserde iki adet robotik kolu bulunan yapay zeka YuMi, elinde batonuyla senfoni orkestrasını yöneterek dünyada da bir ilke imza atmış oldu.

yumi2
Verdi’nin Rigoletto’sunda yer alan “La Donna é Mobile” aryası sırasında ünlü tenor Andrea Bocelli’yi yöneten YuMi’yi işin uzmanlarının bile hakiki bir şeften ayırt edemediği ifade ediliyor. Lucca Filarmoni Orkestrası Maestrosu Andrea Colombini tarafından eğitilen YuMi, İsviçreli firma ABB tarafından geliştirilmiş bir yapay zeka. Bocceli, YuMi’yle çalışmanın çok eğlenceli olduğunu ifade ederek, son derece yetenekli mühendislerle gerçek bir maestronun mükemmel çalışması vesilesiyle ortaya çıkan bu sonucun bir robotun orkestra yönetebileceğini gösterdiğini belirtti.

yumi4
Normal şartlar altında orkestra şeflerinin anlık değişimler, hisler ve bir dizi farklı faktörler karşısında reaksiyon göstermesi gerekiyor ki duyguları olmayan bir robot için bu aslında imkansız. Fakat YuMi’nin ilk performansının gayet başarılı geçtiğini söylemek mümkün. Mühendislerin kayıt altına aldığı Colombini’nin dirsek, ön kol ve bilek hareketlerini öğrenerek işe başlayan YuMi, ABB yazılımı ve makine öğrenmesi yardımıyla bir orkestrayı yönetecek noktaya kadar ilerlemeyi başardı.
yumi3

Bu orkestra şeflerinin hemen işi bırakması gerektiği anlamını taşımasa da robotların bir adım daha yaklaştığını göstermesi açısından önemli bir gelişme.

VİDEO 🎥