360 derece video çekebilen kameralar ve sanal gerçeklik hayatımıza girdi girmesine ama kaliteli bir VR deneyimi için epey büyük bütçeler ayırmak şart. Oculus Rift ya da HTC Vive gibi gözlükler, bu iş için en doğru araçlar lakin yalnızca onları satın almak yetmiyor. Bu cihazlardan en iyi performansı alabilmek için yüksek hızlı grafik işlemcilere sahip, yeni nesil bir bilgisayarlar da şart. En azından şarttı. Oculus’un yeni VR gözlüğü Go bu sorunu ortadan kaldırdı!

OCGO5

Mevcut gözlükler gibi kablolarla boğuşmadan kullanabileceğiniz, dahili ses sistemi sayesinde haricen bir kulaklık kullanmaya ihtiyaç duymayacağınız Oculus Go, bu anlamda da oldukça yenilikçi. onu benzersiz kılan ise 199 dolarlık fiyatı.

OCGO4

399 dolarlık Rift’le kıyaslandığında hayli iddialı bir fiyatla satışa sunulacak olan Go, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in lansmanda da belirttiği gibi “en erişilebilir VR deneyimi”ni sunuyor. Google VR gibi gözlüklerde olduğu gibi içine akıllı telefon yerleştirmeye de gerek olmadan kullanılabilen Go’nun bir de Sata Cruz adını taşıyan daha gelişmiş bir versiyonu da olacak.

Gelişen LCD teknolojisi sayesinde 2560×1440 piksel çözünürlüğe sahip olacağı belirtilen gözlüğe dair pek fazla açıklanmış değil. Oculus Go’nun önümüzdeki yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor.