Google, aranabilir sanat içeriğini zenginleştirmeye ve sanatseverleri oturdukları yerden dünyayla buluşturmaya devam ediyor. Teknoloji devinin son yeniliği Arts & Culture adını taşıyan ve şu an için beta aşamasında olan servis. Usta ressamlardan tarihe imzasını atan heykeltraşlara kadar birçok sanatçının eserini yakından görmeye ve hakkında detaylı bilgi edinmeye imkan veren Arts & Culture web sitesi ve uygulamaları, herkesin kullanımına açık.

art2

Arts & Culture’da yapılabilecekler şaşırtıcı derecede zengin. Örneğin ayakkabı gibi sıradan kelimesiyle arama yapabilir ve arşivde yer alan ayakkabının dahil olduğu sanat eserlerini görebilirsiniz. Kelime alternatifleri tamamen hayal gücünüzle sınırlı. Arama yeteneğine ek olarak Arts & Culture’da bir sanatçının eserlerini kronolojik olarak görmek de mümkün. Bu sayede Van Gogh’un muzdarip olduğu hastalıktan ötürü çizimlerinin nasıl değişim gösterdiğini yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Ya da Monet’nin eserlerini renk kodlarına göre sıralayıp tonlar arası geçişteki ustalığına tanık olabilirsiniz. Uygulamada günlük olarak yer alacak olan hikayelerle de sanat tarihinde ilginç yolculuklara çıkabilirsiniz.

art

70 farklı ülkeden binlerce müzeyle iş birliği içinde geliştirilen Arts & Culture altyapısının Google Haritalar’ın Sokak Görünümü özelliğini de desteklediğini belirtelim. Bu sayede kimi müzeleri ve antik yapıları bilgisayarınızın başında ziyaret edebilir, hatta sanal gerçeklik gözlüğü kullanarak gerçekten oradaymış hissiyatı yaşayabilirsiniz.

Arts & Culture’ın web sitesine buradan ulaşabilir; daha gelişmiş bir deneyim içinse iOS ve Android uygulamalarını indirebilirsiniz.

VİDEO