Can sıkıcı bir veriye göre her yıl 4,5 trilyondan fazla sigara izmariti çevreyi kirletiyor. Öyle ki sigara izmaritleri dünyayı en çok kirleten ve temizlenmesi en zor “çöp”lerin başında geliyor. Sigaraların yüzde 98’inin filtreleri plastik fiberden (selülöz asetat) üretiliyor ve bu malzemenin doğada çözünmesi de yaklaşık olarak 10 yıl sürüyor.

 

Crowded Cities adını taşıyan Hollandalı bir şirket ise bu sorunu çözmek için farklı bir yol denemeyi planlıyor. Kargaları yemekle motive etmeyi amaçlayan girişimciler Ruben van der Vleuten ve Bob Spikman, dört bir yana dağılmış izmaritleri bu akıllı kuşlara toplatmayı planlıyor.

Crowbar adlı sistemde, eğitimli kargalar buldukları izmaritleri özel olarak tasarlanmış cihazların izmarit haznesine atıyor, ardından da cihazın üst kısmındaki başka bir bölmeden karınlarını doyurabilmeleri için küçük bir parça yemek geliyor. Yemeği alan kargalar, ikinci tur için yeniden yola koyuluyor. İlhamını bozuk para toplamak için kargaları kullanan ABD’li Joshua Klein’dan alan genç girişimciler, projelerinin düşük maliyetle yüksek fayda sağlayacağını belirtiyor.