Saat meraklılarının takibinde olan iki büyük saat etkinliği var. Bunlardan biri Baselworld bir diğeri ise Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH). Yüzlerce markanın devasa salonlarda sunum yaptığı, basına ve halka açık Baselworld’ün aksine, SIHH yalnızca seçkin bir davetli kitlesinin ziyaret edebildiği ve 30 kadar markanın özel üretim saatlerini sergilediği bir etkinlik. Anlayacağınız orada sergilenen saatler öyle her yerde karşınıza çıkacak türden değil.

SIHH 2016‘da markalar ekonominin durağan gidişatından da olsa gerek pek fazla risk almayarak klasik tasarımlı modellere ağırlık vermiş. gearpatrol‘dan Jason Heaton, sergilenenler arasından kendince en iyi olduğunu düşündüğü sekiz saati seçmiş.

A. LANGE & SÖHNE – RICHARD LANGE JUMPING SECONDS

sihh1

saat1b
390 hareketli parçaya ve 50 parça mücevhere ev sahipliği yapan 40mm’lik platin kasalı saat; saat, dakika ve saniyeyi gösteren üç ayrı mekanizmayasıyla dikkat çekiyor. Alman üretimi bu mekanik saatten yalnızca 100 adet var.

IWC – PILOT’S WATCH TIMEZONER CHRONOGRAPH

saat2

saat2b
IWC’nin popüler pilot serisinin en yeni üyelerinden biri olan Timezoner, adından da anlaşılabileceği üzere bir seyahat saati. Zaman dilimi ayarı yapmak için üzerindeki halkayı döndürmeniz yeterli. Bu özelliği de Timezoner’ı bu şekilde zaman dilimi ayarı yapabilen dünyanın ilk mekanik saati yapıyor.

PANERAI – LUMINOR 1950 3 DAYS ACCIAIO

saat3a

saat3b
Panerai, yeni saatinde geçmiş zamanda İtalyan sualtı komandoları için ürettiği saatlerden ilham almış. “Sandwich” olarak anılan kadran tasarımı, kasasının yapısı ve ayar pimini koruyan düzenek, İkinci Dünya Savaşı döneminden izler taşıyor. Panerai, Luminor 1950 3 Days Acciaio’ya eski görünümü verebilmek için kadranda özel bir boya teknolojisi de kullanmış.

H. MOSER & CIE – ENDEAVOUR PERPETUAL CALENDAR CONCEPT

saat4a saat4b

SIHH’e bu yıl ilk kez katılan H. Moser & Cie, Apple Watch’a benzerliğiyle dikkat çeken Swiss Alp’in yanı sıra yalnızca 10 adet üretilecek olan Endeavour Perpetual Calendar Concept modeliyle SIHH’in en çok ziyaret edilen üreticilerinden biri oldu. Saat ve dakikayı gösteren ibreleri haricinde saatin bir diğer ibresi de ayı gösteriyor. Mekanizması sayesinde saati ve tarihi bir kez ayarlamak yeterli oluyor. Eksik yılda ve ay sonunda takvimini otomatik olarak kendisi ayarlıyor.

GREUBEL FORSEY – SIGNATURE 1

saat5b saat5a

10 yıl önce bir araya gelerek yeni bir marka oluşturan Robert Greubel ve Stephen Forsey, geçen süre boyunca açılı ikili tourbillona, dönen üç boyutlu kürelere ve mikroskobik boyutlu heykellere sahip sıra dışı saatlere imza attı. Tek bir saat ustasının tasarımı olan ve SIHH 2016’da tanıtılan Signature 1 ise markanın uzun dönemdir piyasaya çıkardığı en sade tasarımlı saat. Ayrıca 200 bin doların biraz altındaki fiyatıyla Greubel Forsey’in şimdiye kadarki en ucuz modeli.

AUDEMARS PIGUET – ROYAL OAK DOUBLE BALANCE WHEEL OPENWORKED

saat6a saat6b

18 ayar pembe altın bir kasa ve kordona sahip olan saatin en dikkat çeken özelliği, titreşimi önlemek için aynı eksende yerleştirilen ekstra denge tekeri ve ekstra denge yayına sahip olması. Kasa kalınlığı yaklaşık 1 cm olan saat, 50 metreye kadar su geçirmiyor.

JAEGER-LECOULTRE – REVERSO TRIBUTE DUOFACE

saat7a saat7b

1931 yılında İngiliz polo oyuncuları için tasarlanan Reverso, 85’nci yılı şerefine yenilendi. Jaeger-LeCoultre, saatin orijinal tasarım çizgisini korurken, serideki modellerin kasasını küçük, orta ve büyük boy olmak üzere üç farklı ebatta hazırladı. Mavi ve beyazın mükemmel bir uyum sağladığı Reverso Tribute Duoface, biri yerel biri ise “ev” saatini gösteren iki yüze sahip. Kayışı da timsah derisinden.

VACHERON CONSTANTIN – OVERSEAS ULTRA-THIN

saat8a saat8b

Vacheron, 70’li yıllarda Patek Philippe Nautilus ve Audemars Piguet Royal Oak gibi modellerin gölgesinde kalan Overseas serisini baştan aşağı yeniledi. Tasarıma ufak dokunuşlar yapan marka, tüm modellerin mekanizmalarını da değiştirdi. Serinin en dikkat çeken üyesi ise mekanizması yalnızca 2,45 mm kalınlığında olan Ultra-Thin oldu. Sadeliği ve beyaz altın kasasıyla hem klasik hem de spor olarak kullanılabilen saatin özel bir kilide sahip metal kordonu kolayca yerinden çıkarılıp, plastik ya da deriyle değiştirilebiliyor.