Şimdi reklamlar…

ULAŞ GÜRŞAT

Dünya Kupası tüm heyecanıyla devam ederken bu heyecanın arasında reklamları da izlemek zorunda kalabiliyoruz. Öyle ki bazılarını artık ezberlemiş durumdayız.

Peki, önceki Dünya Kupaları’nda izleye izleye ezberlediğimiz eski güzel reklamları hatırlıyor musunuz? Elbette izlemedikleriniz de olabilir, zira bu listeyi tam da onun için hazırladık.

15. Pub Team
Marka: Carlsberg
Ajans: Saatchi & Saatchi
Yıl: 2006

İngiltere Milli Takımı’nın formasını giymiş en iyi oyuncuların bir araya geldiği bu reklamda Peter Shilton, Des Walker, Bryan Robson, Stuart Pearce, Chris Waddle, Peter Beardsley, Peter Reid, Terry Butcher, Alan Ball, Jack Charlton ve Bobby Charlton’ı oynarken izleme şansını elde ediyoruz. Reklamda bir oyuncunun yaşı nedeniyle yeteneğini kaybedebileceğini anca, sert ve özverili bir oyundan vazgeçmeyeceği mesajı veriliyor. Bu arada “Pub Team” kavramı İngiltere’de Pazar günleri amatör olarak oynayan takımlar için kullanılır.

14. Streaker
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy
Yıl: 2003

Frank Budgen tarafından yönetilen bu film Millwall’ın sahasında geçiyor. Sahaya çıplak giren 32 yaşındaki Mark Bowden’ın başrolde oynadığı filmde 300 kadar da figüran kullanılmış.

13. The Road
Marka: Gatorade
Ajans: Element 79 Partners
Yıl: 2006

Enerji içeceği Gatorade’in bu reklamı 2006 Dünya Kupası için çekildi. Reklamda Amerikalıların futbola uzak bir ülke olduğunun itirafı samimiyetle yapılmış. ABD Milli Takımı 2006 Dünya Kupası’nda iki beraberlik bir mağlubiyet alabilmişti.

12. Truly Madly Deeply
Marka: Puma
Ajans: Droga5
Yıl: 2010

Kağıt üzerinde bir grup Tottenham taraftarının Savage Garden’ın “Truly Madly Deeply” şarkısını söylemesi kulağa pek hoş gelmeyecek sonuçlar çıkaracağını hissettiriyor. Ancak sonuç tam tersi olmuş.

11. “Impossible Team”
Marka: adidas
Ajans: 180 Amsterdam
Yıl: 2006

İki çocuğun kurduğu hayali kadro bundan iyi olamazdı. O dönemin yıldızlarının yanı sıra Beckenbauer ve Platini’nin de yer alması ve filmin sonu futbolseverleri oldukça eğlendirmişti. Tekrar tekrar izlenebilecek bir film.

10. “Havaalanı”
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy
Yıl: 1998

Ronaldo, Romario, Roberto Carlos ve Denilson… Brezilya’nın o kadrosunu kim unutabilir? Büyük ihtimalle 1998 Dünya Kupası’nın ev sahibi Fransa’ya gidecek uçağı bekleyen oyuncular havaalanında bir top bulur ve olaylar gelişir.

9. “Kültür”
Marka: TyC Sports
Ajans: Promo Mundial
Yıl: 2010

Türkiye’de farklı ülkelerin kültürlerine yaptığımız övgülerin benzerini Arjantin halkı da yapıyor. Ancak konu futbol olunca işler değişiyor.

8. “Gizli Turnuva”
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy
Yıl: 2004

Elvis Presley’nin “A Little Less Conversation” şarkısı bu film için remixlendi ve ilk defa Presley’nin bu şarkısının remixi için izin bu film için alınabildi. Filmde dönemin en iyi oyuncularının kafes maçı yaparken bu gizli turnuvanın otoritesi Eric Cantona da renk katıyor.

7. “R10 Crossbar”
Şirket:
Nike
Ajans: Framfab Denmark
Yıl: 2005

Bir reklam filminde “Bu gerçek mi?” diye izleyici soruyorsa o film başarıya ulaşmış demektir.

6. “Joga Bonito: Skill”
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy
Yıl: 2006

Cristiano Ronaldo ve Zlatan Ibrahimovic’in gençlik yıllarına döndüğümüz bu videoda iki yıldızın düellosunu izliyoruz. Karar veren merci yine her zaman olduğu gibi Eric Cantona.

5. “Good Vs. Evil”
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy
Yıl: 1996

Euro 96 turnuvası için çekilen bu film bu Dünya Kupası’ndaki robotlar ve oyuncular arasında oynanan animasyon filme çok benziyor. 1996 için zamanının çok ilerisinde bir filmdi.

4. “Joga Bonito: Ronaldinho: Never Grow Up”
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy Amsterdam
Yıl: 2006

Ronaldinho’nun çocukken futsal sahasında yaptıklarının gösterildiği bu filmde yine Eric Cantona’nın verdiği mesaj çok net: “Çocukken yapmak kolaydı. Çünkü denemekten korkmuyordunuz. Yapıyordunuz çünkü seviyordunuz.”

3. “Winner Stays”
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy
Yıl: 2014

Nike’ın pazarlama yöneticisi Davide Grasso bu film için “Winner Stays dünadaki bütün genç oyuncuların yaptığı gibi arkadaşlarıyla oynarken, kahramanları sahadaymış gibi oynama deneyiminden ilham aldı” diyor. Filmde bu kahramanlara Hulk da dahil. Hayır, futbolcu olan değil.

2. “Take it to the Next Level”
Marka: Nike
Ajans: 72andSunny
Yıl: 2008

Tarihin en çok sevilen reklam filmlerinden biri. Bir dünya yıldızı olmanın nasıl bir his olduğunu bu filmle o yıldızın gözlerinden görüyorsunuz. Bu filmi izlerken Arsenal’de oynayan Hollandalı bir futbolcu oluyorsunuz.

1. “Write the Future”
Marka: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy
Yıl: 2010

“Geleceği yaz” mesajını filmi izleyince çok net anlıyorsunuz. Sahada yapacağınız en ufak bir hareket bir kelebek etkisi yaratıp bütün dünyanın ve sizin kaderinizi değiştirebilir.