Akıllı saatlerin akıllı telefonların yerini alması en azından yakın zaman içinde zor görünüyor. Küçük ekranları, uygulama desteklerinin sınırlı olması ve birçoğunun telefondan bağımsız şekilde telefon görüşmesi yapamıyor oluşu bunun nedenlerinden yalnızca birkaçı. Ancak yine de hem saat işlevi görüyor olmaları hem de akıllı bilekliklerin yapabildiklerinden çok daha fazlasını sunmaları onları teknolojik aksesuar sevenler için vazgeçilemez kılıyor.

asa1
Apple Watch 2

Eğer Apple’ın saadet zincirine kendinizi kaptırmışsanız Apple Watch’tan daha iyi bir alternatif bulmanız zor. Yeni modeliyle çok daha gelişmiş özelliklere kavuşan saat, iMessage, Twitter ve Instagram gibi uygulamalarla sorunsuz bir uyum içinde çalışıyor, HomeKit üzerinden akıllı ev aletlerinizi kontrol etmenizi sağlıyor. Dahili kalp ritmi sensörü ve GPS’e de sahip olan saat su da geçirmiyor.

asa2
Samsung Gear S3 Frontier

Samsung’un üst seviye akıllı telefonları Galaxy S7 ve S8’i kullanıyorsanız, bu telefonların şıklığına uyacak bir akıllı saate ihtiyacınız var demektir. Android Wear 2.0 yerine Samsung’un kendi geliştirdiği Tizen işletim sistemiyle çalışan saat S-Healh ve S-Voice Assistant gibi markanın özgün uygulamalarıyla uyumlu. Gear S3’ü farklı Android telefonlarla da kullanabilirsiniz ama Samsung’un kimi özelliklerinden mahrum kalmanız olası. Frontier ve Classic olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan saatlerden Frontier, su geçirmemesi ve dahili GPS’inden ötürü daha cazip bir seçenek.

asa3
GarmIn Forerunner 935

Garmin’in hem şıklık hem de performans arayanlar için tasarladığı Forerunner 935, hem Android hem de iOS işletim sistemi kullanan cihazlarla uyumlu. Dahili GPS’i ve kalp ritmi sensörü sayesinde telefondan bağımsız olarak da kullanılabiler saat, atletlerin egzersiz esnasında harcadıkları oksijeni ölçebilmesiyle farklılaşıyor. Koşu, bisiklet, yüzme gibi sportif aktiviteler arasında hızla geçiş yapabileceğiniz saat, diğer markaların modellerinde pek de karşımıza çıkmayan cross-country kayak ve güç antrenmanlarına özel modlara da sahip. Yaptığınız egzersizlerin ardından tekniğinizi de değerlendiren saat, sporu hayatının bir parçası haline getirmiş kullanıcılar için en iyi seçeneklerden biri.

asa4
WIthIngs ActIve HR

Hibrit akıllı saatler, klasik saatler gibi saat piliyle çalışıyor ve böylece aylara uzayan bir kullanım ömrü sunuyor. Analog göstergeleri ve kolları sayesinde “akıllı saat” diye bağırmayan Withings’in Active HR’ı da bu sınıftan. Akıllı telefonunuzla bağlantı halinde olan saat, güncellenmesi gerektiğinde saati otomatik olarak ayarlıyor. Yaz saati/kış saati uygulamaları esnasında da ayar yapmanız gerekmiyor. Küçük dairesel ekranı bir eksi gibi görünse de bazı bildirimleri görüntüleyebilmesi, su geçirmezliği ve dahili kalp ritmi sensörü Active HR’ı günlük hayatta kolunuzdan çıkarmak istemeyeceğiniz bir saat haline dönüştürüyor.

asa5
HuaweI Watch 2

Huawei’nin yeni akıllı saatinin diğer Android akıllı saatlerden pek de farklı olduğunu söylemek zor. Birçok farklı markanın saatinden onu ayıran ise sade tasarımı, kalp ritmi sensörü ve GPS desteğine sahip olması. NFC desteği ile henüz ülkemizde kullanılamayan Android Pay’i destekleyen saat, Google Play Music üzerinden akıllı telefona ihtiyaç duymadan müzik de çalabiliyor. Eğer saatte de Android’den vazgeçmem diyorsanız çok da düşünmenize gerek yok.