u7KZrt_cHH0

Steven Soderbergh’in akıllı telefonunu sevdiğine şüphe yok. Geçtiğimiz yıl, HBO için, izleyenlerin nasıl ilerleyeceğini özel tasarlanan uygulama üzerinden seçtiği deneysel bir mini dizi çeken usta yönetmen, şimdi de tamamen iPhone’la çekilmiş yeni psikolojik gerilim filmi Unsane’le karşımızda.

The Crown’daki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre alan Claire Foy’un başrolünde olduğu film, takip edildiğinden şüphelenen ve bundan ötürü birçok şehir değiştiren, ardından da bir kliniğe başvuran genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Filmin büyük bölümü Foy’un canlandırdığı karakterin, kendi irade dışında tutulduğu depresif klinikte geçiyor.

Bir filmi tamamıyla telefonla çekme fikri ilk kez denenmiyor. Daha önce tanınan yönetmenlerden Sean Baker, Tangerine adlı filmini bütçeyi düşük tutabilmek adına iPhone 5S’le çekmişti. Soderbergh, geçtiğimiz ay katıldığı Sundance Film Festivali’nde aldığı sıra dışı karar üzerine konuşmuş ve iPhone’un video yeteneklerini “ezber bozan” olarak tanımlamıştı.

İlk gösterimi önümüzdeki ay Berlin Film Festivali’nde yapılacak Unsane, 23 Mart’ta vizyona girecek.