Sosyal medya platformlarında çok fazla zaman geçirdiğinizi fark ettiğiniz oluyor mu? Etmediyseniz son istatistiklerin bir araya getirildiği bu infografik, belki yardımcı olabilir. Mediakix’in 2016 yılı verilerinden elde ettiği sonuçları bir araya getirdiği bu tabloda, kullanıcıların sosyal medya platformlarında geçirdiği zamanın toplamda hayatlarının ne kadarlık bölümüne denk geldiği vurgulanıyor. İnsanların sadece Facebook’ta ve Facebook çatısı altında bulunan kanallarda (Instagram ve Messenger) günlük 50 dakika geçirdiğini ortaya koyan çalışmaya göre hayatımız boyunca 5 yıldan fazla bir süreyi sosyal medyaya bakarak geçiriyoruz.

Mediakix, 2017 itibarıyla sosyal medya pazarlama harcamalarının globalde 36 milyar dolara ulaşacağını ifade ederken bu harcamanın 12,5 milyar dolarının tek başına ABD ve Kanada’ya ait olduğunu belirtiyor. Bundan iki yıl öncenin verilerine göre insanların akıllı telefon uygulamalarıyla geçirdikleri zaman, televizyonun karşısında geçen zamandan çok daha fazlaydı. O günden beri uygulamalara gelen yeni yetenekler ve güncellemeler, elbette bu büyümeye katkı yapmış oldu.

Aşağıdaki infografiğe göre ortalama bir kullanıcı ömrünün 5 yıl 4 ayını sosyal medya kanallarında geçiriyor. Bu kanallar arasında Facebook en popüler platform olarak göze çarparken, onu YouTube takip ediyor. Üçüncülük ise Snapchat’te. İnfografikte, sosyal medyaya bakarken geçirdiğimiz zamanın diğer günlük işlerimiz arasındaki kıyaslaması da yer alıyor. Bazı yararlı bilgiler de infografikte sunuluyor: 5 yıllık sürede Ay’a 32 kez gidip geri dönebileceğinizi biliyor muydunuz?

sosyal-medya2