SÖZLÜK

A

Abraj: Giysilerin ya da kumaşların yepyeni değil kullanılmış gibi görünmesini sağlamak için kullanılan bir teknik. Genellikle ponza taşları kullanılarak, aşınmış veya sürtünme yoluyla soluklaştırılmış sonuçlar elde edilir.

Apolet: Kıyafetlerin genelde omuzlarında bulunan, rütbeyi göstermeye yarayan işaretli parça ve eklentiler. Militer stilin olmazsa olmazıdır.

Aviator: Havacı, pilot.

Aviator gözlük: Ray-Ban markasının 1936’da pilotlar için tasarladığı güneş gözlüğü modeli. 1960’larda popülerleşti, Top Gun filminin ardından ikonik bir model oldu.

 

B

Black tie: Özel ve resmi etkinlikler için önerilen giyim kodu. Siyah bir smokin ya da takım elbise, beyaz gömlek, papyon ya da düz kravat bu kodun vazgeçilmezleri. Trendler sağ olsun; lacivert tonları, renkli jakar ceketler de artık bu koda dahil olmuş durumda.

Blazer: Takım elbise ceketlerinin resmiyeti azaltılmış hali, farklı renk ve kumaş pantolonlarla giyilmesi esas olan tek ceket. En bildik modellerde klasik yaka, mono kapama ve metal ya da mineli düğmeler olur. Birincil renkse laciverttir.

Bomber ceket: Orijinali pilotlar için tasarlanmış mont modeli. 1960’larda popüler birçok akımın favori giysisi olarak moda hayatına giriş yaptı, marka ve tasarımcıların her sezon vazgeçilmez parçası haline geldi.

Brogue ayakkabı: İrlanda kökenli ayakkabı modeli. Üzerindeki dekoratif deliklerin ilk çıkış noktası, ıslak arazide ayakkabıya giren suyun dışarı çıkmasını sağlamaktı. 20’nci yüzyılın başında sadece tarım ve arazi için uygun görülen bu model, sosyal ortamlar veya iş hayatı için uygunsuz kabul edildi. Zamanla yıkılan bu algıların ardından formal ve klasik giyim tarzının vazgeçilmezi haline geldi.

 

C

Chino: İngiliz ve Amerikan orduları için üretilen, dayanıklı kumaş tipi. Günümüzde spor şıklığı esas alanların, pamuktan üretilen pantolon modelinin de isim babası oldu. Rahatlığıyla jean’e rakiptir ve özellikle hafta sonları başroldedir.

 

D

Denim: Sağlam bir pamuk kumaş türü.Kelimenin kökeni bu kumaşı keşfeden ve üreten André ailesinin yaşadığı yer olan Fransa’nın Nîmes kentinden gelir (serge de Nîmes). ABD’de 18’inci yüzyılın sonlarından bu yana kullanılan ve geleneksel rengi mavi olan kumaş “blue jean”in temel malzemesi.

Derby şapka: William Coke tarafından tasarlanan, yuvarlak hatlı, sert, keçe şapka. 1960’lara dek Londra’da geleneksel bir parça olan bu şapka, kendisini Amerika’da popüler kılan gezgin Lord Derby sayesinde bu adı alır.

 

E

Espadril: 14’üncü yüzyıldan beri üretilen ve giyilen, Pirenelilerin icadı olan, düz ve hasır örgü tabana sahip, bez ayakkabı çeşidi. Rahat ve havadar olduğundan yazın sandalete rakiptir. Geleneksel modelleri hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilir.

 

F

Floral desen: Çiçek deseni.

 

G

Gabardin: Sık dokunmuş ince yünlü veya pamuklu kumaş. Pamuk, yün, polyester, parlak, hafif ağırlıklı gibi pek çok çeşidi vardır. Sağlam, dayanıklı ve esnekliği az bir kumaştır. Sık dokumasından dolayı su geçirmezlik özelliği de bulunur. Pardösü, pantolon, ceket, takım elbise ve trençkotlarda çok kullanılır.

 

H

Hipster: Yenilikçiler olarak tarif edilen grup. Genelde lternatif müzikle ilişkili, popüler modaya karşı, vintage ve ikinci el giysilere ilgi duyan, ilerici, bağımsız, alternatif yaşam tarzlarına sahip genç bohemlerden oluşur.

 

I-İ

İndigo: İsmini aynı adlı bitkiden alan bir mavi türü. Önceleri indigo bitkisinden doğal olarak elde edilen renk, günümüzde sentetik olarak da üretiliyor ve en çok denim kumaşlarda kullanılıyor.

 

J

(Blue) Jean: Denim kumaşından yapılmış pantolon. İlk kez 1873 yılında, Jacob Davis ve Levi Strauss tarafından yapılan bu pantolon, 1950’lerden başlayarak, özellikle kovboy ve madenciler için üretildi.Günümüzdeki popülerliğe ulaşmasındaki en güçlü isimse James Dean oldu.

 

K

Kanvas: Eskiden kenevir, şimdilerdeyse pamuk ya da ketenden yapılan bir kumaş türü. Bir zamanlar çadır ve yelken yapımında kullanılan bu kumaş, chino pantolonlar ve şortların en aranılan kumaşı olmakla kalmadı; çanta ve ayakkabıları da yapılmaya başlandı.

Kargo pantolon: Birkaç büyük, birkaç da küçük ve fonksiyonel cebiyle işlevselliği yüksek, pamuklu pantolon modeli. İlhamını 1940’ların paraşütçülerinden alan modele genellikle haki veya bej renklerde rastlanır.

Kruvaze ceket: Tek sıra kapama değil,karşılıklı ve paralel çift sıra kapamalı ceket modeli. Popülerliği 1930’larda başladı, 80’lerde zirve yaptı ve günümüze kadar geldi.

L

Loafer: Düz tabanlı ve bağcıksız bir ayakkabı modeli.

 

N

Naturel renk: Doğada bulunan beyazlatılmamış ve boyanmamış elyafın rengini ifade eder. Örneğin keten ve keten karışımları, genellikle doğal rengin temsilcisidir.

Neopren: 1930’da Dupont laboratuvarlarında icat edilen lastik malzemenin ticari adı. Sıcak tutabilme ve yalıtım özellikleriyle dalgıç kıyafetlerinin ana malzemesi olan bu kumaş, son birkaç sezondur modanın da ilgi alanında.

 

O

Oxford kumaş: Petek görünümüne benzer bir dokuya sahip, düz bir renkle beyaz ipliklerin örülmesinden oluşan bir dokuma kumaş türü. Genellikle gömleklerde karşımıza çıkar.

 

P

Panama şapka: Hafif, kenarlı ve Ekvador kökenli bir şapka modeli. Özellikle hasır olanları yazları kurtarıcıdır.

Parka: Kürkle çevrelenmiş kapüşonu olan bir dış giyim ürünü.

Peto cep: Ceket ve yeleklerde göğüs hizasına yerleştirilen mendil cebi.

Polo yaka tişört: 1900’lerin başında polo oyuncularının kullandığı model, aynı zamanda golf ve tenis tişörtü olarak da bilinir. Gömlek yakalı bu tişörtlerin genelde iki ya da üç adet düğmesi vardır.

Puantiye: 19’uncu yüzyıl sonlarına doğru Birleşik Krallık’ta popüler olmuş, simetrik bir şekilde yan yana dizilmiş dairelerden oluşan desen türü. Günümüzde de gömlekten mendile kadar birçok üründe kullanılır.

 

R

Rugan deri: Parlatılmış deri. Çoğunlukla ayakkabılarda ve çantalarda karşımıza çıkar.

 

S

Sneaker: Spor ayakkabıyla eş anlamlıdır. Başta spor ya da fiziksel egzersiz için tasarlandılar ama son yıllarda günlük yaşamın her alanında kullanılıyorlar.

 

T

Tekne ayakkabısı: Tekne tabanını çizmemek için tasarlanmış, daha sonra sokağa inmiş bir ayakkabı modeli. Beyaz kauçuk ya da lastik tabanı, beyaz zemini lekelemediği gibi ıslak zeminde de kaymayı önler. Çorapsız ya da görünmeyen çoraplarla giyilmesi makbuldür.

Ton sür ton: Aynı renk tonlarının üst üste kullanılmasıdır. Kimi zaman aynı tonlarda desen ya da parçalardan oluşan kombinasyonlar için de kullanılır.

 

V

Vintage: Bağbozumu anlamına gelen bu terim, artık eşyalar, otomobiller ve modalar için de kullanılmaya başlandı. Bir eşyanın ya da kıyafetin vintage olabilmesi için belli bir dönemi temsil etmesi, belli bir akıma ait olması ya da önemli bir ismin ikonlaşmış tasarımı olması gerekir.

 

W

Wayfarer: 1950’lerde Ray-Ban tarafından piyasaya sürülen ikonik güneş gözlüğü modeli. Metal çerçeveli gözlüklerin revaçta olduğu dönemde kemik çerçevesiyle büyük patlama yaratmıştır.