SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklamalarına göre kim olduklarını bilmediğimiz iki kişi, Ay’a gidecek roketinde bulunabilmek için şirkete yüklü miktarda ödeme yaptı. Özel bir girişim olan SpaceX’in Falcon Heavy motoru ve Dragon 2 kapsülüyle Ay’ın etrafından dolaşacak bu iki kişi, uzay turizminin ilk katılımcıları olmaya aday. Merak edenler için baştan söyleyelim; Musk, bu kişilerin Hollywood yıldızı olmadıklarını belirtti.

Musk’ın ifade ettiğine göre Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen astronotlar için gerekli maliyetlerle kıyaslanabilecek bir meblağ ödeyen bu ikili, birbirini tanıyan kişiler. Bu yıl içinde kondisyon testleri ve sağlık kontrollerini tamamlayacak olan bu esrarengiz ikilinin 2018 yılının sonlarında Ay yolculuğuna çıkması bekleniyor.

Ay’ın etrafını dolaşarak Dünya’ya geri dönmenin amaçlandığı bu görev, bir hafta sürecek. İniş yapmasa da Ay’ın yüzeyine yaklaşacak olan araç, Güneş sisteminin derinliklerine doğru 483 binle 645 bin kilometre kadar yol kat edecek ki bu, bugüne kadar insanlı bir uzay aracının gittiğinden daha uzak bir mesafe. Ay yolculuğunu mümkün kılacak olan devasa motorlu Falcon Heavy, ilk kez bu yaz test edilecek. Yolculuğun risk taşımadığını söylemenin doğru olmayacağını belirten Musk, bu risklerin minimuma indirilmesi için çalıştıklarının altını çiziyor. Dragon 2 kapsülünün ise (SpaceX ve NASA arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak) Ay yolculuğu gerçekleştirilmeden önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na insanlı ve insansız olarak iki kez gidip gelmesi gerekiyor.

Sonuncusundan 45 yıl sonra yapılacak olan bu insanlı derin uzay yolculuğu başarılı olursa, yakın gelecekte birçok benzer yolculuğa şahitlik etmemiz son derece olası.