Alman tasarım stüdyoları Zvnder ve nat-2, dönüştürülebilir materyallerden spor ayakkabı üretme fikrini bir üst seviyeye taşıdı. İki yenilikçi firma, yapımında ağaç mantarı kullanılan vegan ve organik sneaker tasarımlarıyla ilgi çekiyor.

Zvnder’in mantar tabanlı aksesuarlarını tasarlayan Nina Farbert ve ayakkabı markası nat-2’nin kurucusu Sebastian Thies, mantardan üretilmiş vegan spor ayakkabılar için kolları sıvadı. Deri sneaker’ların üretiminde ağaçlarda yetişen mantarın yanı sıra havlu kumaş, geri dönüştürülmüş pet şişeler kullanılarak üretilmiş mikrofiber süet, mantardan iç taban ve kauçuk dış taban kullanılıyor.

İtalya’daki küçük bir aile işletmesi tarafından elde üretilen ayakkabıda kullanılan ağaç mantarı ise kurumuş veya kurumak üzere olan huş ve kayın ağaçlarında yaşayan bir tür mantarın iç yüzeyinden elde ediliyor. Ağaçtan ayrıldıktan ve dış kabuğu soyulduktan sonra elle işlenmesi gereken bu mantar, malzemenin de son derece yumuşak olmasını sağlıyor. Organik spor ayakkabılar hem doğa dostu hem de son derece şık görünüyor. Dahası, kimyasal karıştırılmadan kullanılan bu ağaç mantarı sayesinde ayakkabıların anti septik ve anti bakteriyel özelliği de bulunuyor.