2017’nin sonuna yaklaşmamız vesilesiyle tüm sosyal medya platformları, kullanıcılarının yıl içindeki etkinlikleriyle ilgili istatistiksel veriler paylaşma peşinde. Yılın “En”lerini paylaşan YouTube, Instagram ve Facebook’un ardınan popüler streaming servisi Spotify da müzik zevkimizle ilgili 2017 boyunca tuttuğu çeteleyi bizlerle paylaşıyor. Spotify’da bu yıl toplamda kaç dakika müzik dinlediğiniz; en sevdiğiniz sanatçıların kimler olduğu, en çok hangi tür müzik dinlediğiniz gibi müzikal zevkinize ait alışkanlıklarınızı hoş bir derleme şeklinde karşınızda görmek isteseniz bugün Spotify’ya mutlaka göz atmalısınız.

Kullanıcılar hem 2017wrapped.com adresinden kendi kişisel özetlerini görebiliyor hem de kendileri için hazırlanmış top 100 listesine ulaşabiliyor.


Dünya genelinde ise zirvede Shape of You parçasıyla kulaklarımızın pasını silen bir isim var. Globalde Spotify kullanıcılarının 2017’de en çok dinlediği isim aylık 45 milyon dinlenmeye ulaşan Ed Sheeran olurken Türkiye’de bir numara ise uzun süre sonra gelen yeni albümüyle Sezen Aksu oldu. Sezen Aksu, “Biraz Pop Biraz Sezen” albümüyle “Türkiye’de En Çok Dinlenen Albüm” listesinin birincisi.

Türkiye’de en çok dinlenen şarkıların başında Shape of You gelirken onu Despacito takip ediyor. Listede üçüncü sırada ise Deeperise’ın Raf’ı bulunuyor.