Çağımızın en popüler bilim insanlarından biri olan; derin uzay ve kara delikler üzerine birçok çalışma yapan Stephen Hawking‘in en büyük hayali nihayet gerçek oluyor. Eğer her şey yolunda giderse, ünlü araştırmacı bu yılın sonlarına doğru uzaya gidiyor.

İngiliz ITV kanalında yayınlanan Good Morning Britain programında Piers Morgan’ın sorularını yanıtlayan Hawking, “En büyük tutkum uzaya gitmek. Kimsenin beni götürmeyeceğini sanıyordum ama Richard Branson bana Virgin Galactic’le yolculuk yapma teklifinde bulundu ve anında kabul ettim.” sözleriyle yolculuğuna ilişkin ipuçlarını paylaştı. Branson, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada eğer Hawking’in sağlık durumu izin verirse onu ücretsiz bir şekilde uzaya çıkarmak istediğini söylemişti. Görünüşe göre bu sözünü tutmakta kararlı.

vg

Hawking, 2007 yılında özel olarak modifiye edilmiş bir Boeing 727-200’le yerçekimsiz ortamı deneyimlemişti. Eğer Virgin Galactic uçuşunu da gerçekleştirebilirse tam anlamıyla uzaya çıkmış olacak. 40 yıldan uzun bir süredir ALS hastalığıyla savaşan bilim insanı birçok motor fonksiyonu yerine getiremiyor ve kendisi için özel tasarlanmış sandalyesi olmadan hareket edemiyor. Yanağındaki bir kasla kontrol ettiği sensör, yazıyı sese dönüştüren bir sistemi kontrol ediyor ve bu sayede iletişim kurabiliyor.

Şimdiye kadar 700’ün üzerinde kişinin kayıt olduğu Virgin Galactic’in uzay yolculuğu paketinin fiyatı kişi başı 250 bin dolar. 8 yolcu kapasiteli mekiğe binen astronot adayları, ilk olarak WhiteKnightTwo roketiyle 50 bin feet yüksekliğe çıkıyor. Ardından mekik roketten ayrılıyor ve ses hızının yaklaşık 3,5 katı bir hızla tırmanmaya devam ediyor. NASA’nın “uzay” olarak kabul ettiği 80 kilometre sınırını aşan mekik yerçekimsiz ortam deneyimi yaşatmanın yanı sıra Dünya’yı birkaç dakika boyunca bulunduğu yükseklikten seyretmeye de imkan tanıyor. Ardından dönüş yoluna geçiliyor.

🎥 VİDEO