İngiltere’de yapılan ve su altı dünyasının güzelliklerini her yıl yeniden keşfeden Yılın Su Altı Fotoğrafçısı Ödülleri için okyanus ve denizlerin yanı sıra havuz sularının altındaki enteresan anları yakalamak bile önemli. Bu yılki ödüller için 11 kategoride birbiriyle mücadele eden fotoğrafçılar arasından ise Alman fotoğrafçı Tobias Friedrich birinci seçildi. Kızıl Deniz’in derinliklerinde yatan, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir batığı gösteren panoramik fotoğrafıyla birincilik elde eden Friedrich, yarışmaya katılan beş binden fazla fotoğraf arasından sıyrılmayı başardı.

“Cycle War”

Gözleriniz sizi yanılmıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Kızıl Deniz’de batmış bir askeri araç ve içindeki motosikletler. 2018 Yılın Su Altı Fotoğrafçısı seçilen Tobias Friedrich’in “Batıklar” kategorisinde de birincilik elde eden fotoğrafı.

“Love Birds”

Suyun altında yiyecek arayan kuğuları yakaladığı bu kareyle Grant Thomas, Yılın İngiliz Su Altı Fotoğrafçısı ödülünü kazanıyor.

“Roar”

Arka planda yaklaşmakta olan müren balığını yakalayan Malezyalı fotoğrafçı Man BD, yarışmanın genç yeteneklerinden biri.

“How Many Pike?”

Yılın Gelecek Vadeden İngiliz Su Altı Fotoğrafçısı ödülünün sahibi olan Tony Stephenson, kendilerine eş arayan turna balıklarını fotoğraflamış.

“Humpback whale spy hopping”

Yarışmanın “Geniş Açı” kategorisinin kazananı, Tonga’da çektiği kambur balina fotoğrafıyla Fransız fotoğrafçı Greg Lecoeur.

“Seahorse Density”

Shane Gross, denizatlarını bir arada gösteren fotoğrafıyla “Makro” kategorisinden brincilik elde ediyor.

The Fisherman

“Davranış” kategorisinde bir deniz kuşunu avlandığı sırada kaydeden İtalyan fotoğrafçı Flippo Borghi birinci oluyor.

“A sand tiger shark surrounded by tiny bait fish”

“Portre”nin birincisi Tanya Houppermans. Başrolde ise kum kaplan köpekbalığı var.

“Crocodile reflections”

“Siyah & Beyaz”da doğa fotoğrafçılığının popüler öznelerinden biri olan timsah var. Borut Furlan’ın fotoğrafı.

“Scratchy Seal”

İngiliz fotoğrafçı Vicky Paynter, binlerce gri foka ev sahipliği yapan Fayne Adaları’nda yakaladığı kareyle “Britanya Suları” kategorisinin birincisi.

“Scratchy Seal”

“Kompakt” kategorisinde ödül kazanan Yeni Zelandalı fotoğrafçı Simone Matucci, beş gün beş gece geçirdiği Tonga’nın muhteşem sularında, dev balinaları yakalıyor.