J.Lo, Iggy, Beyonce, Nicki, Miley popolarıyla devrim yapma konusunda kararlı. Beyaz feministler, gelenekselciler, Annie Lenox, Sinead O’Connor gibi kısa saçlı ablalar mutsuz. Oysa poponun özgürlüğünde yeni bir şeyler var. Twerk şeklinde geldiği için devrimi hafife almayın.

Ceren Şehirlioğlu (imza renkli)

Beyonce’nin Twitter’ı çatlatan MTV Video Müzik Ödülleri performansı, Madonna’nın siyah İsa’ya oral seks yapması kadar tarihi bir imgeyle ölümsüzleşti. Uzun sarı saçlı Afro-Amerikan Kraliçe B, dev puntolarla parlayan FEMINIST kelimesinin önünde mermerden bir tanrıça gibi donmuştu.

Bu kareye gelene kadar, Beyonce’nin geçen yıl çıkardığı son albümünü, Flawless’ta ünlü feminist Chimamanda Ngozi Adichie’nin konuşmasını kullanmasını, cinsiyetini poposunun her santimetrekaresine kadar kucaklamasını filan özümsemiştik.

Ama o imge, ödül töreninin yapıldığı gece yalnızca ABD’de 12 milyon kişinin ekranında birkaç saniye asılı kaldı. Time performansın ardından haberi şu spotla girdi:

‘Beyonce’nin kadın hakları konusunda yaratmaya çalıştığı marka mükemmel olmayabilir; ama VMA performansı aktivistlerin yıllardır yapamadığını yaptı: Aktivizmi seksi gösterdi.’

beyonce-feminist

Feminist dünyası ikiye bölündü. Bir bölümü erkek dergilerine yırtık tişörtlerinden memeleri taşarak poz vermesinden tiksiniyor, feminizmin böyle şuursuz bir şıllığa kalmasını büyük yenilgi kabul ediyordu. Üstelik o milyon dolarlık, olay yaratan turnesinin adı bile kocasının soyadını taşıyordu (Mrs. Carter Tour). Hay böyle feminizmin içine!

Öte yandan bir grup yeni jenerasyon aktivist, yazar, gazeteci, blogger, eleştirmen de popoyla gelen kadın ayaklanmasında heyecan verici bir şeyler bulmuştu.

Mesela VMA performansıyla aynı zamanlara denk gelen Emma Watson’ın cinsiyet eşitliği konuşması alkışlanırken, Beyonce’yi yerin dibine sokmayı anlamsız buluyorlardı.

Emma ne kadar hanımefendi giyinmiş de, Beyonce gibi kıçını başını açmamış da, üstelik B üniversite mezunu bile değilmiş de feminizmden ne anlasınmış…türü argümanların köhne, hatta tehlikeli bir anlayışın işareti olduğunu savunuyorlardı.

Böylece Miley Cyrus’un çıplak balyozlarda sallanması, her fırsatta twerklemesi, Iggy Azalea ve J.Lo’nun popo tokuşturması, Nicki Minaj’ın heybetli kalçasını Anaconda adlı klibinde kendinden ayrı bir şeye dönüştürmesi ve sonunda Meghan Trainor adlı tombul kızın ‘Her şey popoyla ilgili’ diye şubap şubap şarkı söylemesi olayları bugünkü kaynama noktasına getirdi.

Ve sonunda büyük büyük düşünürler, akademisyenler filan kendilerini şu soruyu sorarken buldu:

‘Feminizm bir pazarlama fikrine mi dönüştü, yoksa bu pop yıldızları bir şeyleri değiştirecek kontrole sahip mi?’

Feminist yazar Roxane Gay’in yaklaşık 45 saniye içinde tüm bu tartışmayı bitirebilecek bir cevabı var. Beyonce feminist mi? sorusunun yanıtı şu: ‘Öyle diyorsa öyledir!’

Feminizm belirli bir kalıba sokulamayacak kadar komplike, nüanslı bir mesele. 1962’den bu yana da epey yol aldı. Hala feminist kelimesini, ‘erkek düşmanı’, ‘radikal’, ‘çirkin’, ‘militan’ gibi kelimelerle özdeşleştiren yüzde 82’yi Beyonce adam edebilecekse buyursun.

Üstelik peşinden gelen diğer kızlar bunu popolarını sallayarak başarmayı tercih ettilerse, ‘erkek bakışına hitap ediyor’, ‘bedeni metalaştırıyor’ filan gibi kalıpları bir kırıp konuşmamız gerek.

Hala ‘erkekler baksın diye o şortu giydi’ tam da #feministpopo’nun kökünü kurutmak istediği şey.

Tercih etmek, sevdiği için, iyi hissettiği için, erkeklere RAĞMEN yapmak, giyinmek, dans etmek, seksten bahsetmek, sevişmek. Cinsiyet rollerini pantolon giyerek değil, pantolonu atarak kırmak.

Elbette popolar ortaya saçıldı diye, dünyaya eşitlik, kardeşlik geleceği yok. Üstelik Miley Cyrus gibi berbat bir yoldan çıkmış Disney ürününün bir anda cinsiyet eşitliğinin sözcülüğünü yapmasını bekleyemeyiz. Ama en azından Beyonce, on yıllardır Madonna’nın cinsel devrim için aldığı alkışın bir kısmını hak ediyor. Üstelik daha güzel bir popoyla!

En ‘mesajlı’ 5 popo klibi

1. J.Lo feaat. Iggy Azalea – Booty

 

2. Nicki Minaj – Anaconda

 

3. Meghan Trainor – All About that Bass

 

4. Beyonce MTV VMA Vanguard 2014

 

5. Rihanna – Pour it Up