Akşam işten gelince hemen yatağa girmenin hayalini kurmaya daha sabah işe gitmeden önce başlıyorsanız yeterince dinlenemiyor olabilirsiniz. Bunun tek sebebi ise yetersiz uyku değil. Yaptığınız ya da yapmadığınız ufak tefek şeyler, hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi beklemediğiniz kadar etkiliyor olabilir. Uzmanlar, beslenmeden yetersiz egzersize, bazı kötü alışkanlıklardan az su içmeye kadar pek çok şeyin bu konuda etkili olduğunun altını çiziyor. İşte sürekli yorgun olmanızın 10 nedeni:

YORGUNSUNUZ DİYE SPORU EKİYORSANIZ
“Zaten enerjim yok.” diye düşünüp günlük egzersizinizi yapmaktan vazgeçiyorsanız hata ediyorsunuz. Georgia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, haftada üç gün, hafif de olsa egzersiz yapan yetişkinlerin, daha enerjik olduklarını ve kendilerini daha az yorgun hissettiklerini ortaya koyuyor. Bir dahaki sefere sporu asıp da kendinizi televizyonun karşısındaki koltuğa teslim etmeye karar verdiğinizde bunun yanlış bir hareket olacağını hatırlayıp en azından kısa bir yürüyüşle günü tamamlayın.

YETERİNCE SU İÇMİYORSANIZ
Vücudun susuz kalması, insanların hissettiği enerji kaybının en önemli sebeplerinden biri. Kan hacminde azalmaya sebep olan susuzluk, kanı koyulaştırır. Bu yüzden kalbiniz kan pompalamakta yetersiz kalır. Bu da oksijen ve besinlerin kaslarla organlara iletilmesinde hız kaybı yaşanmasına sebep olur. Günlük ihtiyacınızı karşılayıp enerjinizi yükseltecek kadar su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

YETERİNCE DEMİR TÜKETMİYORSANIZ
Demir tüketimi de en az su kadar mühim. Odaklanma sorunu yaşayıp kendinizi zayıf hissediyorsanız hücre ve organlara yeteri kadar oksijen ulaşmıyor demektir. Anemi riskinizi düşürmek için demir tüketiminizi artırmanız gerekir. Uzmanlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, fasulye, kuru yemiş ve fıstık ezmesi gibi demir yönünden zengin besinleri, C vitamini yönünden zengin yiyeceklerle beraber tüketmenizi tavsiye ediyor. Çünkü C vitamini vücudunuzun aldığı demirin emilimini artırıyor.

MÜKEMMELİYETÇİYSENİZ
Mükemmel olmaya çalışmak, olması gerekenden daha uzun saatler çalışmanıza ve normalden daha fazla enerji harcamanıza sebep oluyor. Önünüze gerçekçi olmayan hedefler koymayın. Bunun yerine, istediğiniz projeyi belli bir süre zarfında gerçekleştirmeye yönelik hedefler belirleyin. Zamanla, bir iş için harcadığınız fazladan sürenin, o işe aslında katkı sağlamadığını göreceksiniz.

KAHVALTIYI ATLIYORSANIZ
Vücut, aradığı yakıtı yediğiniz yemeklerden alır. Uyku sırasında ise o gece yedikleriniz, vücudunuz tarafından kan pompalanması ve oksijen akışının sağlanması için kullanılır. Dolayısıyla sabah kalktığınızda yakıtı yeniden doldurmanız gerekir. Kalktığınız zaman kahvaltı etmezseniz miskin hissedersiniz. Uzmanlar, güne iyi başlamak için tam tahıllı, lifli ve proteinli besinlerden oluşan sağlam bir kahvaltıyı öneriyor.

HAFTA SONLARI GEÇ SAATLERE KADAR UYUYORSANIZ
Pazar sabahı çok geç kalkmak pazar gecesini de etkiliyor ve uykunuz gelmediği için geç yatmanıza sebep oluyor. Dolayısıyla da pazartesi gününe yeterince uyuyamadan başlamış oluyorsunuz. Bunun önüne geçmek için pazar günü hafta içi kalktığınız saate yakın bir saatte uyanın. Aynı gün öğlen saatlerinde ise hafif bir şekerlemeye zaman ayırın. 20 dakikalık bir şekerleme, vücudunuzun kendini şarj etmesi için bir fırsat yaratır.

GÜNÜ GEÇİRMEK İÇİN KAHVEYE GÜVENİYORSANIZ
Güne kahveyle başlamakta hiçbir sorun yok. Hatta uzmanlar, günde üç ya da dört fincan kahvenin sağlığımız için iyi olduğunu vurguluyor. Fakat bu sınırı aşan kafein tüketimi, uyku düzeninizi ciddi şekilde etkileyebilir. Yatmadan altı saat önce içtiğiniz kahve dahi uykunuzu etkileyebiliyor. O yüzden öğleden sonra içeceğiniz son bir fincan kahvenin ardından kafein tüketimini bitirmeye çalışın.

YATAKTA BİLE E-POSTA KONTROL EDİYORSANIZ
Yatma saatiniz geldiğinde gözünüzü dikip baktığınız akıllı telefon ekranından gelen aydınlatmanın, sirkadiyen ritminiz üzerinde olumsuz bir etkisi var. Bu cihazların ekranından yayılan ışık, uykuyla uyanıklık döngüsünü düzene koyan melatonin hormonunun salgılanmasını önlüyor. Bu etkinin kişiden kişiye değiştiği bilinse de genel olarak yatmadan iki saat öncesinde dijital ekranlarla olan ilişkinizi bitirmeniz en iyisi. Yaptığınız iş bunu imkansız kılıyorsa en azından telefon veya bilgisayar ekranından 35 cm uzakta olmaya dikkat edin.

ÇOK FAZLA ABUR CUBUR TÜKETİYORSANIZ
Abur cubur ve fast food gibi şeker ve karbonhidratla yüklü besinler, kan şekerini hızla yükseltir. Kan şekerinin çok hızlı yükselmesi aynı hızla düşüşe geçmesi demektir. Bu da gün içinde yorgun hissetmenize neden olur. Zengin proteinli ve tam tahıllı besinlerle kan şekerinizi gün içinde sabit tutarsanız bu tip yorgunlukların önüne geçmiş olursunuz.

YATMADAN ÖNCE İÇKİ İÇİYORSANIZ
Daha kolay uykuya dalabilmek için yatmadan önce bir ya da iki kadeh şarap içmenin iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında durum bunun tam tersi. Geç saatlere kadar alkol aldığınız zaman geceleri sıklıkla uyanırsınız çünkü alkol, adrenalin sisteminde ani dalgalanmalara neden olur. Uzmanlar, daha sağlıklı bir uyku için yatma saatinden üç saat öncesine kadar alkol tüketimini bitirmenizi öneriyor.

Bu yazı health.com’dan derlenmiştir.