Dünya çapında büyük gişe hasılatına ulaşan Marvel’ın süper kahraman macerası Black Panther, sinemaya hasret Suudi Arabistan’da 35 yıl sonra vizyona giren ilk film olacak.

Suudi Arabistan yönetimi, 1979 yılında aşırı muhafazakar bir düzenin temellerini atan bir dizi karara imza atmış ve sinemayı da yasaklamıştı. Yeni düzenden ötürü 80 yılların başında ülkedeki son sinema salonları da kapanmak zorunda kalmıştı. Ancak bu durum geçtiğimiz yılın aralık ayında değişti. Ülkesini modern bir dünya ülkesine dönüştürmeye kararlı bir imaj çizen Veliaht Prens Muhammed Bin Salman sinema yasağını kaldırdı, birçok büyük şehirde yeni ve modern salonların inşası başladı.

Black Panther de ilk aşamada senfoni orkestrası konserleri için tasarlanan bu salonlardan birinde gösterilecek. Riyad’daki Kral Abdullah Finans Bölgesi’nde bulunan salonda 600 deri koltuk, orkestra çukuru, balkonlar ve mermer tuvaletler yer alıyor.

Salonun işletmecisi AMC, ülkedeki sinemalarının sayısını 5 yıl içinde 40, 2030’a kadar ise 100’e çıkarmayı amaçlıyor.

32 milyonluk nüfusa sahip ülkenin nüfusunun yüzde 70’i 30 yaşın altında ve bu nüfusun büyük çoğunluğu fazlasıyla varlıklı. Bu da ülkedeki sinema harcamasının yıllık 1 milyar dolar seviyesine ulaşabileceği ve Suudi Arabistan’ın ilk 10 pazar arasına girebileceğinin işaretçisi.