Uçaktayken yediğimiz içtiğimiz şeylerin tadını genelde beğenmeyiz. Bu da; plastik çatal bıçak, düşük basınç, nemsiz hava ve motor gürültüsü faktörlerinin birleşiminden kaynaklanıyor. Fakat Hong Kong merkezli havayolu şirketi Cathay Pasific, yolcularını şımartmayı amaç edinmiş olacak ki bundan böyle uçakta, tadı en iyi 10 bin metrede çıkan bir bira servis edecek.
betsy3
2010’da yapılmış bir araştırmaya göre tatlı ve tuzlu yiyeceklere karşı hassasiyetimiz, uçaktayken yüzde 30 oranında düşüyor. Başka bir araştırmanın bulguları ise düşük nem sebebiyle yolcu kabini içindeyken koku duyumuzun da farklı çalıştığını işaret ediyor. Düşük kabin basıncı ve yükseklik kaynaklı bu gibi problemlerin üstesinden gelebilmek için bilimi ve geleneksel bira yapma yöntemlerini seferber eden Cathay Pasific, soruna çözüm bulmuş gibi görünüyor.
betsy2
Cathay Pasific’in yeni birası Betsy’nin bileşiminde tropik bir meyve olan longan, Fuggle şerbetçi otu ve bal bulunuyor. Şeflerin ve bira uzmanlarının tadıp onayladığı Betsy, 10 bin metrede en iyi tadı verebilmesi için elle üretilmiş ve şişelenmiş özel bir bira çeşidi.
betsy4
Biranın tadımını ise Cathay Pasific’in ve Hong Kong Beer Co’nun davetiyle uzman bir ekip yapmış: Hong Kong Craft Beer Association kurucusu Toby Cooper; Hong Kong Craft Beer Association Başkanı Thomas Lau; 2017 için Asya’nın En İyi Kadın Şefi unvanının sahibi May Chow; Swire Restoranları genel müdürü Willem van Emden; Cathay Pasific’in kabin memurları ve yönetimi.
betsy5
İsmini, 40’lı ve 50’li yılarda o bölgede hizmet veren ilk Cathay Pasific uçağı olan Betsy’den alan bira, Hong Kong – İngiltere uçuşunda seyahat eden First Class ve Business yolcularına ikram edilecek. Betsy Beer, Hong Kong ve Heathrow havaalanlarındaki Cathay Pasific yolcu salonları dışında Hong Kong’un seçkin restoranlarda da servis edilecek.