Ülkemizde pek görmesek de yurt dışında elektrikli bisiklet kullanımı giderek artıyor. Avrupa şehirlerinin yanı sıra özellikle düzlüğe kurulmuş olmalarından ötürü ABD’de de Los Angeles ve New York’ta bu bisikletler büyük ilgi görüyor. Haliyle bu ilgi yeni tasarımların ve daha işlevsel bisikletlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

bike2

Super 73 de işte bunlardan biri. 1.000 watt gücünde bir elektrik motoruna sahip olan bisiklet saatte 40 km hız yapabiliyor ve pedallamaya ihtiyaç duymadan tam dolu pille 32 km yol katedebiliyor. Anahtarla açılabilen özel bir haznede korunan pil, çıkarılıp şarj edilebiliyor. 4 saatte tamamen doldurulabilen pil aynı zamanda bisiklet üzerindeki USB yuvasına da enerji sağlıyor.

bike4

Alışık olduğumuz bisiklet tasarımlarından farklı olarak “dirt bike”ları andıran kalın tekerlere ve alçak bir gövdeye sahip olan bisikletin iskeleti çelikten. Darbelerden ve çizilmelerden etkilenmemesi için polimerle kaplanan gövde üzerinde şehirli bisikletçilerin işine yarayacak bir şişe açacağı bir de bardak tutucu bulunuyor.

bike6

20 inçlik jantlarla gelen bisikletin tekerleri yaklaşık 11 cm kalınlığında ve bu tekerler sayesinde bisiklet her türlü yol koşulunda sorunsuz bir sürüş vadediyor. Disk frenler de güvenliği artırıyor. Gidona sabitlenen LCD ekranda sürüşe dair her türlü bilgiyi gösteren Super 73’ün beş kademeli pedal desteği bulunuyor.

bike5

Kickstarter’da fon toplayan bisiklet için asgari olarak 1.799 dolar destekte bulunmak gerekiyor. Şayet farklı renkte bir gövde istiyorsanız fiyat 2.199 dolara çıkıyor.

bike7 bike8 bike3