Dahi yönetmen listelerinin gediklisi Terry Gilliam, prodüksiyonu 17 yıldır devam eden The Man Who Killed Don Quixote adlı filminin çekimlerini nihayet tamamladı. Gilliam’ın hazırlıklarına 1989’da başladığı projenin ilk çekimleri 2000 yılında Johnny Depp’li kadro ile yapılmıştı.

Geride kalan yıllar içinde, başrol oyuncusu Jean Rochefort’un geçirdiği kalp krizinden, sel baskınıyla setin tamamen yok olmasına kadar, filmin çekimlerinin uzamasana neden olan olayların anlatıldığı Lost In La Mancha adında bir belgesel bile ortaya çıktı.

donkisot2

Gilliam, en üstteki fotoğrafla birlikte Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Don Kişot, bizim yaptığımız gibi gerçekliğin sınırlarını kabul etmemekte ısrarcı, her türlü zorluğa göğüs geren bir hayalperest, bir idealist ve bir romantik.” ifadelerini kullandı. Geçen süre boyunca filmin çekimlerini tamamlamanın kendileri için gerçeküstü göründüğünü söyleyen yönetmen, projede kendisine inanan ve destek olanlara teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Cervantes’in edebiyat klasiği eserinden uyarlanan film, kendini Don Kişot sanan yaşlı bir adamın ve Sanço Panza yerine koyduğu reklamcı Toby’nin 17. ve 21. yüzyıl arasında gidip gelen hikayesini anlatıyor. Adam Driver, Jonathan Pryce, Stellan Skarsgård, Olga Kurylenko, Joana Ribeiro, Óscar Jaenada, Jordi Mollà, Sergi Lopez ve Rossy de Palma, filmin zengin oyuncu kadrosunda yer alan isimler.