Japon otomobil üreticileri Toyota ve Mazda, ABD’de üretim yapmaya hazırlanıyor. 1,6 milyar dolarlık bir üretim tesisi anlaşmasına dair açıklama yapan ikilinin elektrikli otomobil teknolojileri üzerine de birlikte odaklanacağı ifade ediliyor.

toyota2
İş birliği haberi, Toyota’nın başındaki isim olan Akio Toyoda ile Mazda CEO’su Masamichi Kogai’nin ortak basın toplantısıyla duyuruldu. ABD’de kurulacak fabrikanın 1,6 milyar dolara malolacağı belirtiliyor. 2021’de faaliyete başlaması beklenen tesis 4 bin kişiye iş imkanı doğururken fabrikanın yılda 300 bin otomobil üreteceği vurgulanıyor.

toyota
Mazda, Kuzey Amerika pazarı için CUV üretimini burada yapacağını söylerken Toyota’nın da Corolla’larını yeri henüz belli olmayan bu tesiste üretmesi bekleniyor. Dolayısıyla Toyota’nın Meksika’daki yeni fabrikasının Tacoma pikap üretimini devralacağı konuşuluyor. Anlaşmanın gereklerinden biri olarak Toyota, Mazda’nın yüzde 5’lik hissesini de satın alacak. Otomotiv endüstrisinden kaynakların yorumlarına bakılırsa elektrikli otomobil konusunda da pek gelişme kaydedemeyen Mazda için bu anlaşmanın önemi büyük.