Teknolojinin tüm yeniliklerini hiç vakit kaybetmeden kullanmaya başlayan Dubai, şimdi de akıllı plakaları test etmeye hazırlanıyor. Dijital bir ekran, GPS ve vericilerden oluşan yeni nesil plaka, otomobil bir trafik kazasına karıştığında otomatik olarak acil yardım birimlerine ulaşıyor. Plaka aynı zamanda yol ve trafik durumunu da düzenli olarak takip ediyor.

Emirliğin karayolu ve ulaşım departmanı RTA’dan yapılan açıklamaya göre önümüzdeki aydan itibaren denenmeye başlanacak yüksek teknolojili plakalar, araç ya da plakanın kendisi çalındığında da ilgili birimlere alarm gönderiyor.

Trafik cezaları, park ücretleri ve kayıt yenileme işlemleri otomatik olarak plakaya bağlı kullanıcı hesabından gerçekleştiriliyor. Plakalar istenirse RTA’nın web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden değiştirilebiliyor.

Mayıs ayında başlayacak testlerle ilk aşamada çöl ikliminin sebep olabileceği hataların giderilmesi planlanıyor. Ardından kullanıcılardan gelecek geri dönüşlere göre güncellemeler de yapılacağı belirtiliyor. Plakaların maliyetinin ne olacağının da testlerin sona ereceği kasım ayında ortaya çıkacağı söyleniyor.

GPS’li yeni plakaların yetkili kurumlara 7/24 izleme yapma imkanı vereceğini belirten gruplar da olası kişisel mahremiyet ve bilgi gizliliğine ihlallerine dikkat çekiyor.