Dünyanın en iyi kariyerlerine sahip şefler, gastronominin TV’de konserve açıp ekşi kremayla karıştırmaktan daha fazla bir şey olduğunu göstermeye geliyor.  

Mirgün Cabas renkli (imza2)

“Aslında bu yemeği patatesle yapmak lazım ama evde konserve fasulye var ve böyle yapmak daha kolay” deyip fasulyeyi tencereye boca eden şefler gördüm yemek kanalında. Bir başkası, “Yeşilikleri bıçakla doğramak zaman alıyor, ben böyle makasla kesiyorum” diye gururlanıyordu. “Aslında bu butu fırında yedi saat tutmalısınız ama dört saatte de olur” diyen şef de “zorlaştrmayın, kolaylaştırın!” ekolünün en sevilenlerinden biri şüphesiz.

Ama o ekolden TV şeflerini kötü bir haber bekliyor, zira ekranların onlara dar geleceği bir üç ay başlıyor. Dünyanın en iyi şefleri, aşçılık nasıl olurmuş göstermeye başlıyor…

Programın adı The World’s Best Chefs – Dünyanın En İyi Şefleri. Her bölümde bir şef, mutfağını programın sunucusu ve aynı zamanda El Bulli’de yetişmiş bir şef olan Katie Button’a açıyor ve ona hikayelerini, tecrübelerini, yemeğe yaklaşımlarını anlatıp birlikte yemek pişiriyorlar.

Program, bu adamlar (evet hepsi erkek) neden dünyanın en iyi şefiymiş öğrenmek için de; pek çoğunun kapısından içeri girmek için bile haftalarca sıra beklenen restoranlara mutfak kapısından dalmak için de bulunmaz bir fırsat.

Patates yerine fasulye kullanmak kadar “çarpıcı” olmasa bile, dünyanın en iyi şeflerinin nöroloji eğitimli aşçı Katie Button’la (ABD’de Curate adlı bir restoran işletiyor) paylaştığı bazı mutfak sırları da cabası.

12 hafta sürecek programda slow food akımının önemli isimlerinden Massimo Bottura, mutfakta minimalizmin temsilcilerinden Andoni Luis Aduriz, “laboratuvar şefleri”nin en tanınmışlarından Jose Andres, yalnızca Brezilya’da yetişen ürünlere dayalı bir mutfak kuran Alex Atala, bir ömre iki ekol sığdırıp hem nouvelle cuisine’in hem de sağlıklı beslenme akımı cuisine minceur’ün temsilcisi olan Michel Guerard ve moleküler gastronominin en büyük ismi, efsanevi elBulli’nin kurucusu Ferran Adria gibi şefler geçit yapacak.

ferran

Bu noktada Ferran Adria hakkında ayrı bir paragraf şart. Katalan şef programın en büyük kozu. Yapımın onun etrafında döndüğü anlaşılıyor. Yılda iki milyon rezervasyon başvurusu alıp sekiz bin kişiyi ağırlayan üç Michelin yıldızlı restoranı elBulli’yi 2010’da kapatan şef, programın Barcelona’daki lansmanında konuşkan ve sempatik bir süper star olarak çıktı basın mensuplarının karşısına. Restoranını kapattıktan sonra bir “yaratıcılık merkeziyle” geri dönüş yapacağını açıklayan Adrian yeni restoran açmamakta kararlı.

52 yaşındaki şef, “elBulli’den sonra restoranlarda daha ne yapabilirim ki? Yapabileceğim daha fazla bir şey yok, her şeyi yaptım. elBulli’de çok yüksek bir standardımız vardı ve bundan sonra yapacağım herhangi bir restoran işi bundan kötü olacak. Bu standardın altında olacak. Ayrıca kalite anlamındaki zirvemizden bahsetmiyorum. Çünkü elBulli’ye gelip de yiyecekleri sevmeyen insanlar da vardı elbette. Ancak yaratıcılık olarak gelebileceğimiz son nokta buydu” diyerek noktayı koyuyor. Şimdiki hedef daha akademik. “BulliPedia” isimli platformda mutfağa ve yaratıcılığa dair bir zemin hazırlamak. Site 2016’da açılacak.

“Dünyanın En İyi Şefleri” Türkiye’de 26 Eylül’den itibaren Nat Geo People kanalında yayınlanacak.