Kullanıcılarının kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla harekete geçen Twitter geliştiricileri, tweet karakter sınırını 140’tan 280’e çıkarmak üzere. Sosyal medya sitesinde şu an kullanımda olan 140 karakter sınırını tam ikiye katlamaya hazırlanan ekip adına bu gelişmeyi, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, attığı bir tweet’le duyurdu.

Geçtiğimiz dönemde ilk önce tweet’lere eklenen resimleri ve bağlantı adreslerini 140 karakter sınırından çıkaran Twitter, tweet attıktan sonra düzeltme yapabilme özelliği bekleyen kullanıcılarına bir sürpriz yaptı. Karakter sınırını iki katına çıkaracağını duyuran Twitter, bu özelliği test süresi boyunca sınırlı bir grubun kullanımına sunacak. 280 karakter sınırından yararlanamayacak üç dil grubu ise, bazen tek bir karakterle bile çok fazla bilgi sığdırabilme şansına sahip olan Japonca, Çince ve Korece.

twit2
Yeni kullanıcıları çekememesi ve büyüme hızının düşük olması sebebiyle son yıllarda zor dönemler geçiren Twitter, nefret suçları ve şiddet içerikli söylemlerin yayılmasına engel olamaması yüzünden eleştiri oklarının da hedefi haline gelmişti.