Hem dünyada hem de ülkemizde sıradan kullanıcıları “ünlü” yapan, hatta bazılarını televizyon ve sinemada görmemize vesile olan mikro video uygulaması Vine kapanıyor. 2013’ten bu yana milyonlarca loop’a ev sahipliği yapan uygulama, önümüzdeki birkaç ay içinde aktif olarak kullanılamayacak bir hale dönüşecek.

Vine ve Twitter ekibinin resmi açıklamasına göre mevcut Vine’ların başına bir şey gelmeyecek ve kullanıcılara Vine’larını indirme imkanı sağlanacak. Aynı şekilde platformun internet sitesi de açık tutulacak.

Maddi sorunlar yaşadığı bilinen ve yakın bir zaman içinde 350 çalışanını işten çıkaracak olan Twitter’ın, Vine’ı kapatma kararının altında maddi yükün yanı sıra yüksek takipçi sayısına sahip kullanıcıların uygulamayı eskisi kadar aktif olarak kullanmaması yatıyor. Justin Bieber, Ariana Grande gibi milyonlarca takipçisi bulunan ünlülerin başını çektiği “influencer” kullanıcılar, bir süredir kendilerine geri dönüşü daha fazla olan Facebook ve Instagram gibi platformalara ağırlık veriyor.