Twitter, bundan bir süre önce 140 karakter sınırını kaldırmak için harekete geçmiş ve başlangıç olarak sadece bazı profil sahiplerine bu özelliği kullanılabilir kılmıştı. 140 karakterlik sınırın yetersiz olduğunu düşünenleri sevindiren Twitter, deneme süresini tamamladı ve tweet’leri iki katına çıkaran yeni 280 karakterlik tweet sınırını, bugün itibarıyla, herkes için kullanılabilir hale getirdi.

Test süresinin bittiğini ve 280 karaktere varan artışın artık herkes için kullanılabilir olduğunu kendi blogundan yaptığı bir duyuruyla paylaşan Twitter, 280 karakterlik sınırı bu süre boyunca kullanabilen hesaplar üzerinden derlediği istatistikleri de ortaya koydu. 140 karakter sınırı varken atılan İngilizce tweet’lerin yüzde 9’unun karakter sınırlamasına takıldığını belirten Twitter, karakter sınırının iki katına çıkmasıyla bu oranın yüzde 1’e düştüğünü ifade ediyor. Öte yandan bu süre içinde atılan tweet’lerin sadece yüzde 5’inin 140 karakterden uzun olduğu bilgisini de paylaşarak, Twitter akışının upuzun tweet’lerle dolup taşacağını düşünenleri de rahatlattı. Öyle görünüyor ki kullanıcılar 280 karakterlik uzun cümleler kurmaya pek de heves değil.

Japonca, Korece ve Çince için 140 karakter sınırı ise devam ediyor çünkü Twitter’a göre bu dilleri konuşanların kendini ifade etmesi için 140 karakter yeterli oluyor. Bu diller, farklı yapılarından dolayı Latin alfabesine sahip dillerle aynı kaderi paylaşmıyor ve daha kısa karakterlerle daha uzun şeyler anlatabiliyor.