Günümüzde birçok havayolu daha fazla yolcu taşıyabilmek adına koltuk aralarını daraltıp, diz mesafesini azaltmak için çabalıyor. Ancak görünen o ki yakın bir gelecekte şu anki kabin tasarımını bile arayacağız.

Aircraft Interiors Expo’da tanıtılan Skyrider 2.0 adlı koltuk, oturma şeklini değiştirerek ekonomi sınıfını yeni baştan tasarlıyor. Yeni tasarım için oturma tabirini kullanmak ne kadar doğru bilmiyoruz çünkü gerçek anlamda bir oturma eyleminden söz etmek mümkün değil. Skyrider 2.0’ın yolculuk standardı için “destekli yaslanma” daha uygun bir kalıp olabilir. Diz mesafesini yaklaşık 58,5 cm’ye indiren tasarım, bu sayede kabin yolcu kapasitesini yüzde 20 oranında artırıyor.

2010 yılında Amerikan Havacılık Dairesi FAA’den red alan ilk koltuğun değiştirilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonu olan tasarımda İtalyan üretici Aviointeriors’un imzası bulunuyor. İlk versiyondan farklı olarak Skyrider 2.0 daha fazla sırt desteğine, daha sağlam birleşme parçalarına, sele tarzı bir koltuğa ve yerden tavana kadar uzanan ve yolculara yeterli seviyede konfor sağlayan destek borularına sahip.

Endüstrideki hakim “daha yoğun tasarım, daha çok yolcu” prensibine uygunluğun yanı sıra Skyrider 2.0 standart koltuklardan yüzde 50 daha hafif ve bakım maliyeti de yine standart koltuklara göre daha düşük.

Ucuz bilet anlayışını bir adım öteye taşıma potansiyeline sahip yeni koltuklardan sipariş veren havayolu şirketi olup olmadığı şu an için bilinmiyor. Ama gidişata bakılırsa ayakta yolculuk yapmak için çok da fazla beklememiz gerekmeyecek gibi görünüyor.