Cilde yapıştırılan bantlar gibi giyilebilir sensörlerle yeni tanışmasak da son kullanıcı için gerçekten fonksiyonel olan modellere pek sık rastlayamıyoruz. Hastaların kullanımı için olanların çoğu hantal ürünlerden oluşurken yapıştırılarak kullanılanların kimisinin de ciltte uzun süre tutulmaması gerekiyor. Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yeni buluşu olan akıllı bant ise tüm bu sorunlara çözüm getirmiş gibi görünüyor.

“Deri ekranı”, Japonya’nın Dai Nippon Printing şirketi ile ortak geliştirildi. Sensörü giyen kişinin hayati değerlerini daima göz önünde tutan ve bir hafta boyunca deride rahatsızlığa sebep olmadan devamlı olarak kullanılabilen akıllı bant, aslında incecik bir ekran. Nefes alabilen bir yapıda olduğu ifade edilen bu akıllı ekran, deri üzerine yapıştırıldığında kullanıcısının kalp atış sayısı gibi hayati değerlerini etraftakilere gösterebiliyor. Bu sayede sadece hastanın elindeki bu ekrana bakarak sorunun ne olduğunu teşhis etmek ve yardıma ihtiyacı olup olmadığını görmek kolaylaşıyor.

Mikro LED’lerden oluşan bu bant, esnek olmasıyla da avantaj sunuyor. İnsanın hareketlerine göre kolayca esneyebilen akıllı bant, bazı temel görselleri ekrana getirebilecek şekilde tasarlanmış. Araştırmacılar, akıllı bantı, geleneksel yöntemlerle, yani devre kartı mantığıyla tasarladıkları için maliyetleri de aşağı çekmeyi başarıyor.

Özellikle evde bakıma ihtiyaç duyan hastaların yararına olacağı öngörülen ürünün tamamlanması ve üretimine geçilmesi için önümüzde üç yıl olduğu belirtiliyor.