Vikipedi, dönem ödevi hazırlayan öğrencilerin yararlandığı veya Faroe Adaları’nın hangi ülkeye bağlı olduğunu öğrenmek için başvurduğumuz bir kaynak olmaktan çok daha fazlası. Öyle ki, küresel anlamda, gündemde neler olup bittiğini takip edebileceğiniz çok iyi bir gösterge. Geride bıraktığımız yılın en çok güncelleme alan sayfalarını ve kaç kere güncellendiği istatistiğini paylaşarak Vikipedi, 2016’nın çok iyi bir özetini vermiş oldu.

Listede 2016 yılında ölenler sayfası başı çekiyor. David Bowie, Alan Rickman, Prince, Muhammed Ali gibi çok ünlü ismin birer birer aramızdan ayrılmasıyla dünyanın her yerinden sayısız insanı üzüntüye boğan hadiselerin toplandığı “Deaths in 2016”, 18230 güncellemeyle en çok değiştirilen sayfalar listesinde bir numarada.

2016’nın en sansasyonel ismi Donald Trump’ın Vikipedi sayfası ise 8933 kez değiştirilerek en çok güncelleme alanlarda ikinci sıradaki yerini alıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde liste, yine politikayla devam ederek Hillary Clinton, ABD başkanlık seçimleri, Cumhuriyetçi Parti başkanlık ön seçimleri gibi ortalama 6000 kez değiştirilmiş sayfalarla ilk beşi tamamlıyor.

Tüm dünyada yankı bulan Panama Belgeleri sayfası 4659 kez; Batman v Superman: Dawn of Justice başlığı 3593 kez; dünyayı yasa boğan Orlando’daki terör saldırısı maddesi 5540 kez ve “2016 in South Korean music” adlı sayfa ise 5074 kez güncellenerek Vikipedi editörlerinin elini epey oyalayan diğer hadiseler olarak tarihe adını yazdırıyor.