Viskinin içine biraz su eklemek… Viski severlerin yüzyıllardır uyguladığı bir yöntem. Belli tatları artırabilmek ve yanma hissini azaltabilmek amacıyla, uzun zamandır süregelen bu yöntemin, bilimsel bir açıklaması da var elbette.

Viskiyi içen kişinin beli başlı notaları yakalayabilmesini sağlayan bu yöntemin neden işe yaradığını hiç merak ettiniz mi? Bu konuda bilim insanlarının, birbiriyle mücadele halinde olan iki farklı teorisi var. Teorilerden birine göre su, kötü tatları saklayabilme özelliğine sahip. Peki ama nasıl?

viski2
Viskinin içinde yağ asidi esteri bileşenleri bulunuyor. Bu bileşenlerin suyla etkileşime geçme şekli ise çok ilginç. Esterlerin bir ucu, su moleküllerini iterken, diğer ucu ise çeker. Bu dinamik sürdükçe de istenmeyen tatlar, suyun içinde hapsolabilir. İkinci teori ise suyun, alınan tadı iyileştirdiğini savunuyor. Guaiacol, viskiye isli, baharatlı aromayı veren bir bileşen. Normalde bu bileşenin belli bir miktarı kadehin yüzeyine doğru yükselir. Dolayısıyla da viskinin kokusunu yoğun bir şekilde alırsınız. Viskiye su eklemek, yüzeye çıkan guaiacol miktarında artışa neden olur ve aromaların ortaya çıkmasını sağlar.

viski3
Buradaki püf noktası, suyun miktarını iyi ayarlamakta yatıyor. Çok su koyarsanız suyun tadıyla viskiyi rezil edebilir; az su koyarsanız da aynı baharatlı tadı alamayabilirsiniz. Uzmanların büyük bölümü birkaç damlanın yeterli olacağı görüşünü savunuyor. Fakat deneme yanılma yöntemiyle, ağız tadınıza en uygun miktarı kendiniz de keşfedebilirsiniz.