Volkswagen’in fütüristik konsept modellerden oluşan I.D. serisine yeni bir otomobil daha eklendi. Markanın yakında kapılarını açacak Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacağı I.D. Vizzion, direksiyonu ve pedalları olmayan, tamamen otonom bir elektrikli sedan.

I.D. serisi, geleceğe yönelik pozitif bir imaj çizmesinden ötürü Volkswagen grubu için büyük önem taşıyor. Grup, birkaç yıl önce ortaya çıkan ve dieselgate adıyla anılan emisyon skandalının ardından büyük çaplı bir dönüşüm projesi başlamıştı. Bu çerçevede Volkswagen de 2025’e kadar 20 yeni elektrikli otomobil lansmanı yapacağını duyurmuştu. Bu sebeple toplam maliyeti 40 milyar doların aşan bu dönüşüm sürecinin odağında I.D. konseptlerinin söylemek mümkün.

Yumuşak hatlara sahip tasarımı itibarıyla daha önceki konseptler Buzz ve Crozz’u andıran yeni I.D. Vizzion, 111kWh kapasiteli bataryasıyla, tek şarjda tam 665 km yol katedebiliyor. Araçta bulunan ikili elektrik motoru yaklaşık 302 beygir gücüne denk gelen 225 kW güç üretiyor. I.D. Vizzion, bu motorlardan aldığı güçle saatte 180 km hıza çıkabiliyor.

Otomobilin “sürücüsü” sürüşle ilgili hiçbir şeye doğrudan müdahale etmiyor, bunun yerine hareket ve sesle sanal sürücüyle iletişime geçiyor. VW, tüm kontrolü ele alan dijital asistanın, otomobilin yolcularını tanıyıp, onların kişisel tercihlerine göre ayarlamalar yapabileceğini de belirtiyor. Detaylı bilgiler için fuarı beklememiz gerekiyor.