Yalnızca bir minivan olmaktan çok daha öte anlamlar taşıyan ve birkaç neslin hayatında önemli yer tutan VW T2, I.D. Buzz konseptiyle, yepyeni bir tarzla yeniden otomobil tutkunlarıyla buluşuyor. Alman üreticinin Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni van tamamen elektrikli, sıfır emisyonlu ve otonom sürüş teknolojilerini barındırıyor.

buzz1

0’dan 100’e 5 saniyede çıkabilen aracın azami hızı saatte 160 km ile sınırlanmış. Ultrason ve radar sensörleri, çevresel tarama yapabilen kameralar, ve lazer tarayıcılar sayesinde kendi kendine yol alabilen I.D. Buzz, otonom moda girdiğinde ilk olarak direksiyon içeri gömülüyor, ardından da sürücü koltuğu 180 derece dönüyor ve şoförün sürüşle bir bağlantısı kalmıyor. Yenilikçi konseptte geniş bir bagaj alanı ve 8 yolcunun seyahat edebileceği genişlikte bir iç mekan bulunuyor.

buzz6

Volkswagen yetkililerinden Dr. Frank Welsch, I.D. Buzz’ın dünyanın otonom sürüş teknolojilerine sahip ilk çok amaçlı elektrikli aracı olduğunu belirtiyor ve yeni mobilite çağında klasik minivandaki özgürlük ruhunu yansıttığını söylüyor.

buzz3

Volkswagen’in ilk otonom otomobili I.D.’nin 2020’de yollarda olması planlanıyor. I.D. Buzz’ın bu modelden sonra mı piyasaya çıkacağı yoksa yalnızca fikir olarak kalacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

buzz9 buzz7 buzz2 buzz4