Otonom otomobil fikrine bile daha tam olarak alışamamışken uçakların kontrolünü bir yapay zekaya bırakmak kulağa çılgınca geliyor olabilir ancak görünen o ki oldukça yakın bir zaman içinde bu gerçekle yüzleşmemiz gerekecek. Çünkü Amerikan ordusuna özel araç ve sistemler geliştiren DARPA’nın robot ve yapay zeka teknolojilerini kullanan sistemi ALIAS, bir Boeing 737’yi sorunsuzca uçurup indirmeyi başardı.

Her türlü otonom sistemde olduğu gibi uçak kullanımında da insanlar denklemden çıkınca hata payı büyük oranda azalıyor ama bu demek değil ki ALIAS’ı yarın yolcu uçaklarının koltuğunda göreceğiz. Öncelikle mevcut hataların giderilmesi ve sistemin tamamen sağlıklı çalışabilir seviyeye gelmesi gerekiyor.

YZB2

Aircrew Labor In-Cockpit Automation System kelimelerinin kısaltmasından oluşan ve aynı zamanda “takma ad” anlamına da gelen ALIAS adını taşıyan sistem, Aurora Flight Sciences tarafından Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA’ya özel olarak tasarlandı. Ve bu özel ajansın yöneticilerinin yaptığı açıklamalara bakılırsa, sistem, yakın bir zamanda kalkıştan inişe kadar tüm bir uçuş görevini kendi başına halledebilecek. Hatta uçağın sistemlerinde bir hata ile karşılaşılması durumunda dahi kontrolü sürdürebilecek.

ALIAS, temelde üç farklı bileşenden oluşuyor. Bunların ilki kokpitteki tüm gösterge ve araçları kontrol edebilen kamera. Bu kameradan elde ettiği görüntülerle çalışan ve makine öğrenimi ile kendini geliştiren yapay zeka ise asıl “pilot”. Diğer ALIAS sistemlerinin öğrendiklerinin de kaydedildiği bir veritabanına erişebilen yapay zeka, bu sayede kısa zaman içinde yeni yollar ve yöntemler öğrenebiliyor. Fiziksel müdahaleler için özel tasarlanmış bir robotik kol da kokpitteki sistemi tamamlıyor.

🎥 VİDEO

ALIAS daha önce Cessna tipi bir uçakta da kullanılmıştı: