1950 yılında lanse edilişinden kısa bir süre sonra, rahatlığı kayıran, sadeliği öven bir tasarım objesi olmakla kalmadı; Beat kuşağı, mod gibi altkültür akımlarına da karıştı. Steve Mcqueen’le Büyük Kaçış’ta, Colin Firth’le Köstebek’te rol yaptı. Clarks ailesinin kıdemli üyesi Desert Boot, bu yıl 65 yaşında, cool bir delikanlı.

 

ZEYNEP YAPAR

 

Takvimlerde İkinci Dünya Savaşı. Nathan Clark, 1944 yılında İngiliz Sekizinci Ordu’yla Burma’ya atandığında, subayların giydiği kum rengi süet botları aklına not etti. Kan çekti, algısı seçti; çünkü Nathan, İngiltere’nin en köklü ayakkabı üreticilerinden Clark’gillerdendi.

 

nathan clark

 

Nathan Clark

Nathan, botların çöl arazisinde hizmet veren Güney Afrikalı subaylar için Kahire’deki Khan el-Khalili pazarında, elde yapıldığını öğrendi. Kabaca bir kalıp çıkardı ve birkaç eskizle birlikte İngiltere’nin Street, Somerset bölgesindeki Clarks üssüne gönderdi. O sırada fabrikanın başında erkek kardeşi Bancroft Clark vardı. Bancroft, tasarımı Clarks otoritelerine sundu, stok komitesi “olmaz, bu satmaz” dedi. Savaş sonrası Somerset’e geri dönen Nathan, 1949 yılında aklındaki bot fikrini sahiplendi, fabrikada kalıbı kendisi kesti. Ve bir yıl sonra, bavulunda botlarıyla Amerika’ya, Şikago Ayakkabı Fuar’ına gitti. Amerika botları anında sahiplendi. Ve 1950 yılında, nam-ı diğer Clarks Desert Boot vitrindeydi. Dünya savaşları -tıpkı deri ceket ve trençkot gibi- moda tarihine geçecek, özellikle erkek gardırobunun klasiğine dönüşecek bir tasarımın daha doğuşuna vesile oldu.

cyrus

 

Cyrus ve James Clark kardeşler

Desert Boot 1950 doğumlu, fakat hanedanı pek köklü. C. & J. Clark, Cyrus ve James Clark kardeşler tarafından İngiltere’nin güney batısındaki Street, Somerset’te 1825 yılında kuruldu. İlk adımlarını terlikle attılar. Kuzu derisinden üretilen terlikleri ‘Brown Petersburg’ muazzam başarılı oldu; 1842 yılı itibariyle ayda 1000 çift satıyordu. Clarks, 1883 yılında ayak formuna birebir uyumlu ilk ayakkabıyı üretti. İlk reklam kampanyasını 1936’da, Peter Lord adlı mağaza zincirlerini açmadan hemen önce yayınladılar. Londra’nın ünlü Regent Caddesi’ndeki merkez mağazaysa 1957 yılında, Desert Boot’un doğumundan yedi yıl sonra açıldı.

 

 

 

HygienicShoe_advertisement
Desert Boot lanse edilişinden kısa bir süre sonra rahatlığı kayıran, sadeliği öven bir tasarım objesi olmakla kalmadı; altkültür akımlarında kendine hatrı sayılır yer edindi. Önce Amerika’da Beat Kuşağı’yla takıldı. 60’larda İngiltere’de açığa çıkan mod akımının parçasıydı. Kum rengi süet dokusu, haki parkalarla mükemmel eküriydi. Ardından Fransa’da politikaya karıştı. 1968 Mayıs’ında Sorbonne Üniversitesi öğrencileri, muhafazakar De Gaulle iktidarına karşı barikatlarda Desert Boot giydi. Parizyenlerin değimiyle, “Les Clarks” da direndi.

 

[Not a valid template]

 

60’lı yıllarda karizmanın Hollywood’daki karşılığı Steve McQueen, tam bir Desert Boot fanıydı. Tasarım, McQueen’le önce 1963 yapımı Büyük Kaçış, ardından 1968 yapımı Gangsterin Kaderi filmlerinde oynadı. Desert Boot 1970’de, Ken Crutchlow’la dünyanın en sıcak noktası olarak bilinen -ağustos ayında 57 dereceyi görmüş- Kaliforniya’daki Death Valley’i geçti. 1979’da Franc Roddam yapımı Quadrophenia’yla sinema kariyerine devam etti. 90’ların Britpop akımında konser üniformalarının bir parçasıydı. Oasis rock grubunun kült adamı Liam Gallagher, bir Desert Boot fanı olmakla yetinmedi; Clarks için mutfağa girdi, koleksiyon tasarladı. Desert Boot milenyumda Florence Welch’le Glastonbury Festivali’ne gitti. Sarah Jessica Parker’la Manhattan’da gezdi. Colin Firth’le Köstebek filminde rol kesti.,,

 

Liam Gallagher

 

Liam Gallagher

Peki Desert Boot’un alamet-i farikası ne? Tasarımı sade. Cinsiyeti yok. Centilmen şıklığın mabedi İngiltereli. Ulaşılabilir. Üstlüne üstlük neyle giysen gider. Casual duruşuna rağmen cool ve asil; karakterli. Desert Boot özgün tasarımıyla çok taklit edildi, fakat taklitleri aslını yüceltti. Çünkü para kauçuk ağacından elde edilen lateksten üretilen imzalı krepon taban, bir tek Desert Boot’ta var. Süet ve deri üst gövdesi, görünür dikişleri, gövdenin iki deliğinden kıvrılan düz pamuklu bağcıkları ve simgesel üst kenarı, Desert Boot’u yegane yapıyor. Clarks, tasarımın doğumundan bu yana, dünyanın en ünlü İngiliz deri tabakçısı Charles F Stead’le çalışıyor. Ve ortaklıklarının 65. yılını kutlamak üzere, Clarks ve Charles F Stead, sınırlı sayıda üreti̇len akçaağaç rengi̇ süetten, ori̇ji̇nal Clarks Desert Boot’u yeniden yarattı.

 

ClarksOriginals_NPS001
Bu yıl 65inci yaşını kutlayan Desert Boot, 100’den fazla ülkede 10 milyondan fazla sattı. Londra’daki Design Museum, Desert Boot’u “Dünyayı Değiştiren 50 Ayakkabı” listesine aldı. Hikayenin başında “bu satmaz” diyen stok komitesine inat, botlar yolunu güzel buldu. İyi doğdun Desert Boot.